Дневна доза здравје

ПОПУЛАРНО

Поднесено кривична пријава против директорката Нина Цаца Билјановска

Министертвото за внатрешни работи поднело кривична пријава против поранешната директорка на Клиниката за дерматологија Нина Цаца Билјановска која спротивно на препораките од Владата по...
новак џоковиќ

Ѓоковиќ превзема 80% од данска компанија која ќе развива лекови против...

Тенисерот Новак Ѓоковиќ купи 80 отсто од данската биотехнолошка компанија QuantBioRes. Тоа е компанија што развива медицински третмани против Ковид-19. Ѓоковиќ купи 80 отсто од компанијата...

Новости Македонија

Може да плаче, реагира на вкусови – Што се случува со бебето додека е...

Знаевте ли дека додека се во стомакот, бебињата реагираат на вкусот на храната што ја јадат нивните мајки, односно прават гримаси како смеење и...

Софијанова: „Никој не сакал да краде, тоа е чисто административна грешка“

Довчерашната директорка на Клиниката за детски болести, д-р Аспазија Софијанова, која поднесе оставка на функцијата на барање на министерот Беким Сали, вечерва во гостување...
Лилија Чолакова

Д-р Чолакова : Не може да не се преговара за висината на цената на...

Приватните лекари во државата протестираат. Тие од денеска до среда, 7 септември, се на работните места но не издаваат здравствени услуги. Така одлучи Управен...

НОВОСТИ

Онлајн протест „Стоматологијата на респиратор“ – се бара субвенционирање на сите приватни стоматолошки установи

Субвенционирање на сите приватни здравствени установи кои што имаат под 1.500 пациенти за износот, до 1.500 капитирани пациенти, сите ПЗУ кои работат надвор од...
фајзер италија

Вакцината на Фајзер/Бионтек обезбедува сто отсто заштита кај деца од 12 до 15 години

Вакцината против коронавирус на компаниите „Фајзер/Бионтек“ е безбедна и ефикасна кај деца на возраст од 12 до 15 години, јавија американски медиуми. Двете компании објаснија...
covid-19

(ВИДЕО)3D анимација како се развива пневмонија во организмот од Covid-19

3D анимација на COVID-19 Што се случува со вашето тело ако се заразите со коронавирус, како телото го прифаќа вирусот и како тој се шири...
- Advertisement -

Избор на авторот

Ќерката на починат тетовец од коронавирус бара истрага за неговата смрт

– Наташа Апостоловска, ќерка на 69-годишен тетовец кој почина од коронавирус, преку социјалните мрежи тврди...

Д-р Крсте Роџевски: Забораваме дека медицинските работници ќе имаат трауми од пандемијата

„Луѓе кои прележале КОВИД 19, ни се чувствуваат поуспорени, имаат малку променета перцепција за дистанца,...

„Родители, вашите деца боледуваат од недостиг на природа!“

„Градските деца имаат една ’дијагноза‘, а тоа е недостиг на природа“, вели Јован Мемедовиќ, автор...

Д-р Плавшиќ покажа снимка од бели дробови на 82-годишен дедо пред и по ковид-19

Една објава поврзана со коронавирусот кружи на социјалната мрежа Твитер. Како што вели докторката, станува...
доктори, лекари, лекарска комора

Матични лекуваат Ковид-19 и на далечина, по телефон, без прегледи

Некои матични лекари им препишуваат антибиотици на пациентите со симптоми на Ковид-19 без ниту еднаш...

ЗДРАВЈЕ

Руски Д-р Равил Валијев: Маските нема да го спречат коронавирусот, нè...

Рускиот доктор Равил Валијев, раководител на одделението за пулмологија на една болница во Казањ, познат е по своите контроверзни ставови. Тој смета дека Русија ‘опасно’...

НОВОСТИ

Научниците успеале да создадат персонализирана вакцина против рак

Првиот пат кога некој од раководството на „Џинтех“ ја предложил идејата за персонализирана вакцина против ракот, истата не поминала добро. - Мислев дека ќе...
- Advertisement -

АРХИВА

kafani

Д-р Лазаров сведок на немил настан утринава во Скопје

Во годините наназад доктор Ненад Лазаров од Скопје стана еден од најзастапените ликови во медиумите пред се поради своите ставови и изјави. Важи за човек...

Протече снимка од приватни состаноци во СЗО: Што се тоа „мрачни...

Светската здравствена организација (СЗО) оваа недела одржува годишен состанок во чиј пресрет наиде на бројни критики затоа што не презела посилна и погласна улога...

Луѓе во САД користат лек за животни, ФДА им порача дека...

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) неодамна испрати сериозно предупредување до луѓето да престанат да земаат ветеринарни лекови за лекување или спречување...