Дневна доза здравје

ПОПУЛАРНО

3-годишниот Реџеп го победи ракот и заѕвони на ѕвончето во Детската...

Кога ќе заѕвони ѕвончето на Детската клиника во Скопје, тоа значи дека уште еден мал херој победи страшна болест. Овојпат тоа е 3-годишниот Реџеп. „Реџеп...

Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата: Телефонски ќе проценуваме...

Во време на пандемијата поради опасноста од ширењето на вирусот Ковид-19, запре работата на стоматолозите. Работеа само за оние пациенти со итни интервенции, откако...

Новости Македонија

Д-р Стојанов: Вакцината против стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава...

По повеќемесечна борба со корона вирусот, научниците во светот прават студии и анализи за подобрување на имунолошкиот систем кај луѓето, во очекување на развој...

Вакцината против ковид-19 на Оксфорд создава имунолошки одговор и кај стари и кај млади...

Вакцината против ковид-19 што ја развива Универзитетот Оксфорд создава имунолошки одговор и кај млади и кај стари лица, а несаканите реакции се помали кај...

Одлични здравствени придобивки: Постот е внатрешна операција без нож

Кога човекот пости, тој му овозможува долготрајно штедење и обновување на секој орган во телото. Постењето е особено добро за здравјето на органите за варење,...
- Advertisement -

НОВОСТИ

Горан Кунгуловски

Д-р Кунгуловски: Кога SARS-COV-2 ни чукна на врата и непоканет влезе дома

Статус на Д-р Горан Кунгуловски. КОГА SARS-COV-2 НИ ЧУКНА НА ВРАТА И НЕПОКАНЕТ ВЛЕЗЕ ДОМА Уште од самиот почеток, се наоѓам во епицентарот на COVID-19 тестирањето....

Бил Гејтс: Тестовите за ковид-19 се промашување поради долгото чекање на резултатите

За еден од најбогатите луѓе во светот, филантропот Бил Гејтс, долгото чекање на резултатите од повеќето тестови за коронавирус во САД самото тестирање го...

Доктор Солаковиќ: Што треба да појадуваат жените, а што мажите за да бидат здрави

Д-р Емир Солаковиќ советува што според него е најдобар појадок за жени, а кој за мажи. -Јас се будам околу пет и пол, доволно ми...
- Advertisement -

Избор на авторот

Како да ги исфрлите отровите од телото за 24 часа?

Ако постојано сте уморни, слабокрвни, подуени и имате проблем со циркулацијата не треба да чекате...

Алармантно: Децата ни се затруени како да работат во индустрија за олово!

Од ланското тестирање на Медицинскиот факултет во Скопје: На Медицинскиот факултет редовно се врши експеримент со...

Филипче: Не е време за отворање на градинките

Министерот за здравство Венко Филипче не може да каже точно кога би биле отворени градинките,...
Јана Арсовска, почина јана арсовска

Ја загуби битката со ракот: Почина Јана Арсовска храбрата охриѓанка за која се собираа средства за лекување во странство

Почина 33-годишната Јана Арсовска од Охрид, за која се собираа средства за лекување во Барселона,...

За ’рбетот не е толку здраво да се седи исправено

Би требало да знаете и дека неколку истражувања кои се обавени минатата година покажуваат дека...

ЗДРАВЈЕ

Првата битка ја добивме, но војната не е завршена

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека и покрај зголемените бројки, епидемијата е под активна контрола. „Бројот на заразените е од познати...

НОВОСТИ

[Фото] Момче со аутизам ја создаде најголемата LEGO реплика на Титаник,...

Момче со аутизам работело 700 часа и искористило 56 илјади коцки за да ја создаде најголемата LEGO реплика на Титаник на светот. Бринјар Карл Биргисон...
- Advertisement -

АРХИВА

дексаметазон, ковид-19, коронавирус лек

Дексаметазон може да го спаси животот на пациентите со Ковид-19

Евтин и широко достапен лек наречен дексаметазон може да го спаси животот на тешко болните пациенти со КОВИД-19. Британските експерти велат дека лекувањето со мала...
парацетамо, температура, Д-р Несторовиќ

Д-р Несторовиќ: И 600 луѓе да умрат во Србија тоа е...

Д-р Бранислав Несторовиќ од Србија кој досега за време на епидемијата на коронавирусот и пред неа имаше неколку шокантни изјави, оцени дека вирусот „сега...

Тетовска брза помош – пациенти постојано не напаѓаат не можеме секогаш...

Во тетовската брза помош на смена дежураат само по двајца лекари, кои треба да опслужат регион каде живеат околу 300 000 граѓани. Едниот лекар...