Дневна доза здравје

ПОПУЛАРНО

Д-р Нико Беќаровски: Која храна треба да се избегнува како превенција...

Д-р Нико Беќаровски, во изминатите месеци на својот профил на социјалните мрежи даде низа корисни информации за граѓаните. Д-р Нико укажува како може да...

Филипче: Регистрирани се 29 нови случаи позитивни на коронавирус, четворица починаа

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка...

Новости Македонија

бебе ковид

Клиника Мајо: Иако ретко, децата под 1. година имаат поголем ризик од тешка форма...

Иако ретко, децата под една година имаат поголем ризик од тешка болест со COVID-19 отколку постарите деца. Ова се должи на нивниот незрел имунолошки систем...

[Видео] Како медицинскиот персонал води битка за сечиј живот во речиси секоја болница

Голем број луѓе што кои се борат со коронавирусот е сликата во речиси секоја болница во северна Италија. Вработените френетично се движат по ходниците и...

Филипче: Лица со зголемен ризик од компликации треба да бидат особено внимателни!

Лицата со одредени хронични заболувања се во поголем ризик од компликации типични за коронавирусот. До нив апелирам да бидат особено внимателни и да ги...

НОВОСТИ

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус, додавајќи дека постои и ризик по...
заразен по вакцина

Албанија: Инфектолог со примена прва доза вакцина заразен со Ковид-19

 Познатиот албански инфектолог Пелумб Пиперо, кој пред две недели ја прими првата доза вакцина од компанјата „Фајзер”потврдено е дека е заразен со Ковид-19. Тој првата...

Витамини и минерали за заштита на кожата!

Летниот период е време кога треба да размислуваме за заштитата на нашата кожа многу повеќе отколку во другите периоди во годината. Во лето поголемиот...
- Advertisement -

Избор на авторот

Др.Даниловски интервју

Интервју со проф. д-р Драган Даниловски: НАСКОРО ПАНДЕМИЈАТА ЌЕ ЗАВРШИ

Епидемиолошката ситуација моментно е стабилна и се подобрува. Меѓутоа, пред нас се новогодишните и божиќните...
dijabet

Професор Даниловски: Новиот корона вирус САРС-КоВ-2 е најопасен од сите негови „собраќа“

Еден од најпознатите македонски епидемиолози, професорот Драган Даниловски, за Фактор открива дека новиот корона вирус,...

Филипче за медицинските сестри од Инфективна: Се договоривме после заслужениот одмор кој го земаа повторно да разговараме и да најдеме начин да продолжиме заедно...

Утрово се сретнав со колешките Зорица, Силвана и Дивна, медицински сестри од Инфективната Клиника. Тие...

Ване Цветанов: Огромна благодарност до тимот во клиниката Жан Митрев и д-р Сашко Николов

Статус на Ване Цветанов: Јавна благодарност до Доктор Sasko Nikolov, како и до неговиот тим од...

Регистрирани се 135 нови случаи на ковид-19, 142 оздравени лица

Во последните 24 часа се направени 1259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

ЗДРАВЈЕ

Учениците во Македонија по 11 години во школо добиваат знаење како...

Индексот на човечки капитал на Светска банка во земјава во периодот 2010-2020 година се зголемил од 0,54 на 0,56, но сепак е понизок споредено...

НОВОСТИ

Босанец во Аризона излечен од Ковид-19 со вештачка оксигенизација на крвта

Босанецот Енес Дедиќ, 53, кој живее во Феникс, Аризона, САД, е еден од првте пациенти заболени од ковид-19 во светот излечен со терапијата ECMO...
- Advertisement -

АРХИВА

Најопасната намирница која често е на намаление – постојано ја јадеме,...

Ова е намирницата која често во маркетите може да ја видиме на намаление, а ретко кој би ви кажал дека е штетна за човековиот...
ковид пациенти

Ковид-пациентите кои имаат проблеми со непцата почесто завршуваат на респиратор

Пациентите со ковид-19 имаат најмалку трипати поголема веројатност да развијат компликации доколку заболениот има проблеми со непцата. Студијата е спроведена на повеќе од 500...
Вело Марковски

[Фото] Д-р Марковски е вистински среќник: Погледнете како изгледа неговата...

Инфектологот Вело Марковски стана доста познат на македонската јавност откако започна пандемијата на коронавирусот. За кратко време, докторот Марковски ги собра симпатиите и стана еден...