Бајден: Пандемијата со невакцинираните мора да заврши, јас ќе примам бустер доза

Прочитај за: < 1 минута

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци прават „голема штета“ на земјата, ја загрозуваат нејзината економија и го забавуваат закрепнувањето, јави Ен -Би -Си.

– Одбивањето да се вакцинираат не чини сите многу скапо – изјави Бајден, додавајќи дека продолжува со задолжителна вакцинација секаде каде што може, и веќе бара две третини од американските работници да бидат вакцинирани.

Бајден, исто така, истакна дека здравствените агенции, заедно со владата, се обидуваат да ја прошират програмата за трета доза и на крајот ќе дозволат таа да се администрира на пошироката јавност. Бајден ги повика Американците да примат трета доза, велејќи дека истото ќе го стори и тој наскоро.

– Ако ја примивте вакцината на Фајзер во јануари, февруари, март оваа година и имате над 65 години, одете да земете бустер – рече Бајден.

– Или ако имате болест како дијабетес или сте работник во првата линија, како здравствен работник или наставник, сега можете да добиете бесплатна трета доза. Ќе ставам трета доза, тешко е да се признае дека сум над 65 години, но ќе примам бустер доза.

SHARE