Германски научници тестираат лековита билка против ковид 19 – ја има и кај нас!

Прочитај за: < 1 минута

Artemisia annua. Тоа е латинското име на билката сладок пелин, чија што употреба во лекувањето на ковид-19 ја истражуваат научниците од германскиот Институт Макс-Планк, пишува хрватскиот портал Јуртарњи.

Истражувањата ги изненадиле научниците. Екстрактите на слаткиот пелин се активни против SARS-CoV-2. Во Кентаки, САД, листовите на оваа билка покажале најдобра антивирусна активност во екстракција со чист етанол или со дестилирана вода, но и со додавање на кафе.

Во Херцеговина оваа билка со децении оваа билка се употребува како лек против маларија, а сега и се одгледува на био-основа.

Со малку труд, оваа билка може да се набави и кај нас. Повеќе за неа прочитајте ТУКА.

SHARE