За три дена вкупно 10 починати од КОВИД

Прочитај за: 2 минути

Во последните 3 дена (од 06.08 до 08.08.2022) се регистрирани вкупно 10 починати од ковид и уште 1.233 позитивни од 3.561 тест од кои 284 реинфекции, соопшти Министерството за здравство.

Во текот на изминатите 3 дена (06.08 – 08.08.2022) пријавени се 7 починати лица, од: Скопје – четири починати лица (91г, 87г, 82г и 77г) и по едно починато лице од Кочани (92г.), Битола (67г.) и Прилеп (83г.). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин се регистрирани 3 починати лица и тоа од Демир Хисар (76г), Велес (72г) и Струга (54г), две лица се починати во домашни услови, е едно лице е починато во болнички услови. Лицата се пријавени за починати во период од 17.07 до 28.07.2022година.

Новите се во Скопје – 516, Битола – 97, Кавадарци – 72, Гостивар – 55, Прилеп – 54, Охрид -53, Куманово – 47, Тетово – 45, Велес – 40, Струга – 28, Струмица – 27, Неготино – 26, Кичево – 24, Кочани – 20, Штип – 18, Гевгелија – 17, Радовиш -15, Ресен -13, Дебар – 11, Кратово – 8, Свети Николе, Берово и Валандово – по 7, Демир Хисар – 6, Крушево – 5, Делчево и Виница – по 4, Богданци и Демир Капија – по 2, Крива Паланка, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 1.450 оздравени пациенти од: Скопје – 651, Куманово – 120, Битола – 86, Кавадраци – 85, Охрид – 71, Прилеп – 51, Гостивар – 38, Тетово – 34, Струга – 33, Велес – 32, Струмица – 31, Штип и Неготино – по 28, Кичево – 24, Дебар – 19, Гевгелија – 18, Крива Паланка – 17, Ресен – 14, Кочани и Радовиш – по 13, Кратово – 9, Валандово и Виница – по 6, Берово и Крушево – по 5, Свети Николе – 4, Демир Хисар и Македонски Брод – по 3, Богданци – 2, Делчево – 1.

Направен е 3.561 тест преку: ИЈЗ-232, ЦЈЗ Скопје-116, ЦЈЗ Битола-102, ЦЈЗ Прилеп-30, ЦЈЗ Тетово-47, ЦЈЗ Куманово-52, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–140, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-81, Биотек-106, Систина-69, лабораторија Лаор-16, Синлаб-9, Ремедика-9, Плодност-22, Генеа-10, Никоб Лаб-134, ВФВ Медикал-7, Ели Медика Плус-19, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-20, Рапид Лаб–11, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.274

 

Досега во земјата се направени вкупно 2.128.711 тестирање на ковид-19. Вкупно дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 331.988, бројот на оздравени пациенти е 318.599, на починати е 9.398, а бројот на активни случаи изнесува 3.991.

Дистрибуција по градови:
1562   156575, Активни      Скопје
162    17661, Активни    Куманово
267    17124, Активни      Битола
183    15023, Активни      Прилеп
182    14169, Активни      Тетово
171    11581, Активни   Кавадарци
125    10474, Активни Велес
145    10055, Активни    Гостивар
226     9760, Активни Охрид
120     8541, Активни    Струмица
91     8504, Активни  Штип
74     5945, Активни      Кичево
55     5332, Активни      Кочани
121     5038, Активни      Струга
64     4654, Активни   Гевгелија
76     3982, Активни    Неготино
46     2937, Активни Ресен
23     2739, Активни      Свети Николе
79     2720, Активни     Радовиш
19     2554, Активни     Крива Паланка
11     2026, Активни     Делчево
33     1770, Активни Дебар
22     1757, Активни      Берово
12     1567, Активни   Валандово
15     1430, Активни      Виница
0     1288, Активни   Пробиштип
14     1060, Активни    Богданци
22     1056, Активни     Кратово
30      993, Активни     Крушево
22      901, Активни Демир Хисар
6      772, Активни   Македонски Брод
7      613, Активни      Демир Капија
4      530, Активни     Македонска Каменица
0      493, Активни     Пехчево
2      364, Активни      Дојран

 

 

SHARE