Овој напиток го намалува ризикот од срцев удар и ги топи килограмите!

Прочитај за: 2 минути

Научно е докажано дека зелениот чај има позитивен ефект врз телото.

Богат е со антиоксиданси, кои го спречуваат развојот на оштетување на клетките.

Потенцијалните здравствени придобивки од зелениот чај доаѓаат од катехините, моќни антиоксидантни соединенија познати и како флавоноиди, велат експертите. Посебен вид катехин, познат како EGCG, се наоѓа во поголеми количини во зелениот чај отколку во белиот или црниот чај.

  • Ова соединение може да биде уште посилно од витамините Ц и Е, кои се многу, многу силни антиоксиданси, и помагаат да се спречи оштетување на клетките – вели нутриционистот Челзи Шнајдер.

“Клиничките испитувања во врска со зелениот чај се уште се во рана фаза. Ги советувам сите да го пијат, бидејќи може да биде корисен. Сепак, исхраната е наука и потребно е време да се дојде до точни заклучоци”, вели нутриционистката Ненси Фарел Ален.

Губење на тежина

Зелениот, црниот и белиот чај потекнуваат од истото растение. Зелениот чај е направен од лисјата на зрела билка, додека белиот чај е направен од рано исушени лисја.

Експертите посочуваат дека мешавината од кофеин во зелениот чај и катехините може да ја подобри работата на метаболизмот и обработката на маснотиите. Но, се чини дека луѓето треба да пијат многу зелен чај за да добијат значителни придобивки за слабеење.

Покрај тоа, зелениот чај е одличен за здравјето на срцето. Една студија од 2018 година покажа дека зелениот чај го намалува лошиот ЛДЛ холестерол.

Го намалува ризикот од срцеви заболувања

Катехините во зелениот чај го намалуваат ризикот од срцев удар, ги релаксираат крвните садови и го ублажуваат воспалението.

Сепак, исто така е важно зелениот чај да е поврзан со помал ризик за развој на некои видови на рак. Студиите конкретно го поврзуваат зелениот чај со намален ризик од рак на јајниците.

  • Некои мали студии велат дека зелениот чај може да биде превентивен за одредени видови на рак, како што се рак на дојка, јајници, ендометриум, панкреас и орален, но оваа студија не е доволна за да се тврди ова со сигурност – заклучи Шнајдер.
SHARE