Петмина заразени, шестмина оздравени – нема починати

Прочитај за: 2 минути

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје регистрирани се 5 новозаболени, шест лица се водат како оздравени, додека нема починати како последица од ковид-19.

Во последните 24 часа се направени 1.749 тестирани, а регистрирани се 5 нови случаи на ковид-19, од кои три во Тетово и два во Скопје.

Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од Велес двајца, и по едно лице од Скопје, Прилеп, Тетово и Пехчево.

Од министерството информираат дека во последните 24 часа не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 1.749 тестови преку: ИЈЗ-27, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–1, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-143, Авицена-75, Биотек-93, Систина-48, лабораторија Лаор-0, Синлаб-52, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.028.

Досега во земјата се направени вкупно 911.154 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.802, бројката на оздравени пациенти е 150.132, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 183.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 68.708, активни 65, Куманово 8.884, активни 11, Прилеп 8.328, активни 3, Тетово 7.296, активни 55, Битола 6.310, активни 6, Велес 5.474, активни 0, Гостивар 5.188, активни 7, Кавадарци 5.155, активни 2, Охрид 5.021, активни 11, Штип 4.960, активни 0, Струмица 4.123, активни 5, Струга 2.983, активни 2, Кочани 2.792, активни 0, Кичево 2.600, активни 13, Гевгелија 2.195, активни 0, Неготино 2.184, активни 0, Свети Николе 1.524, активни 0, Ресен 1.234, активни 0, Крива Паланка 1.227, активни 0, Радовиш 1.161, активни 0, Берово 1.032, активни 2, Делчево 973, активни 0, Дебар 942, активни 1, Виница 886, активни 0, Пробиштип 789, активни 0, Валандово 667, активни 0, Богданци 494, активни 0, Крушево 490, активни 0, Демир Хисар 400, активни 0, Демир Капија 396, активни 0, Кратово 377, активни 0, Македонски Брод 359, активни 0, Пехчево 269, активни 0, Македонска Каменица 249, активни 0 и Дојран 132, активни 0.

SHARE