САД прогласуваат национална вонредна состојба

Прочитај за: < 1 минута

Министерот Бечера објави дека има 6.600 случаи на мајмунски сипаници во САД, и 1,1 милион вакцини.

Министерството за здравство на САД ги прогласи мајмунските сипаница за национална здравствена вонредна состојба.

Ова го соопшти американскиот министер за здравство Ксавиер Бецера.

Во САД има 6.600 случаи на заболени, прецизираше тој, истакнувајќи дека има над 1 милион вакцини кои ќе бидат дистрибуирани низ целата земја.

Калифорнија и Њујорк, кои се најпогодени држави, веќе прогласија вонредна состојба во последните денови, пренесува анса.

SHARE