Супер трикови за слабеење: Направете го ова и намалете го апетитот

Прочитај за: < 1 минута

Дали сте вие ​​меѓу оние кои обично само зборуваат за диети и вежбање и планираат да ја свртат страницата секој нов понеделник?

1. Мирисајте на овошјето

Можеби изгледа чудно, но ако повремено само мирисате банана, јаболко или нане, ќе се чувствувате помалку гладни. Студија спроведена на 3.000 волонтери покажа дека оние на кои им била дадена задача да мирисаат овошје имале послаб апетит. Тоа им го олеснило губењето на тежина. Трикот е да го измамите мозокот да „мисли“ дека всушност јадете, а не само да мирисате.

2. Огледало

Закачете огледало спроти местото каде што седите додека јадете. Едно истражување покажало дека јадењето пред огледало ја намалува желбата за храна и дека луѓето јадат третина помалку од вообичаеното.

3. Сина боја

Верувале или не, сината боја е вистински убиец на апетитот. Значи, ако сакате да изгубите тежина, сервирајте ја храната во сини чинии, облечете сина облека додека јадете, користете сини чаршафи, ставете сини цвеќиња на масата. Од друга страна, избегнувајте црвена, жолта и портокалова бидејќи имаат спротивен ефект.

4. Фотографирајте

Ако редовно ги фотографирате оброците и ги прегледувате тие слики, ќе го сфатите изборот на храна посериозно, ќе избирате поздрави и помали оброци.

5. Врзете се

Ова е трик што го практикуваат Французите. Имено, кога одат на ручек или вечера, врзуваат лента околу стомакот под облеката, за да се погрижат за стомакот и да ги потсетува да се воздржат од примамливите слатки.

SHARE