ФАЈЗЕР ќе ја купи Global Blood Therapeutics во договор од 5,4 милијарди долари

Global Blood Therapeutics headquarters in South San Francisco, California, US, on Monday, Aug. 8, 2022. Pfizer Inc. has agreed to buy Global Blood Therapeutics Inc., the maker of a drug for sickle-cell disease, in a deal worth $5.4 billion. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg
Прочитај за: < 1 минута

Pfizer Inc се согласи да ја купи Global Blood Therapeutics Inc., производител на лек за српеста анемија, во зделка вредна 5,4 милијарди долари.

Њујоршкиот фармацевтски-гигант ќе плати 68,50 долари за секоја извонредна акција на Global Blood, соопштија компаниите во понеделникот во соопштението. Тоа е двојно повеќе од цената на акциите на 3 август, кога Блумберг објави дека компанијата привлекува интерес за преземање. Вкупната вредност на договорот без долгот е околу 4,6 милијарди долари, според пресметките на Блумберг.

SHARE