Јодот – најдобриот минерал, лек за умор, депресија и слаба концентрација

Прочитај за: < 1 минута

Според Светската здравствена организација, повеќе од три милијарди луѓе ширум светот живеат во земји со недостаток на јод. Покрај магнезиумот и селенот, јодот е еден од минералите кој најмногу му недостига на телото.

Јодот е многу важен минерал за правилното функционирање на тироидната жлезда, а
Последици од недостиг на јод може да бидат замор, депресија, слаба концентрација. Недостигот на јод може да доведе и до забавување на метаболизмот, а со тоа и зголемување на телесната тежина.

Треба да се знае и дека јодот е одличен за детоксикација на организмот.
Официјалната препорачана дневна доза е 150 мг (микрограми), но оваа доза е многу помала од онаа што ја користи алтернативната медицина. Еден од доказите дека многу поголеми количини на јод се безбедни е фактот дека Јапонците се меѓу најздравите нации во светот. Во просек, тие консумираат околу 13 милиграми јод дневно, што е околу 80 пати повеќе од препорачаните дози.

Најлесен начин да се внесе доволно јод е да се јаде храна богата со јод. Најбогати извори на јод се алгите, ананасот, артичокот, аспарагусот, морската риба и кујнската сол.

SHARE