30 години се борела со страшна болест,Оливија Њутн-Џон се натпреваруваше на Евровизија, освои четири Греми, а оваа улога и го одбележа животот!

Прочитај за: 2 минути

Актерката утрово мирно почина на својот ранч во Јужна Калифорнија, опкружена со семејството и пријателите!

Оливија Њутн-Џон е родена во Кембриџ, Англија. Таткото Бринли Њутн-Џон е од Велс, а мајката Германка Ирена Борн, најстарото дете на нобеловецот и атомски физичар Макс Борн.

Таа го претставуваше Обединетото Кралство на Евровизија во 1974 година во Брајтон со песната Long Live Love. Таа го освои четвртото место, а на истото натпреварување триумфираше шведската група АББА.

Нејзината најпозната филмска улога е во филмот Брилијантен со Џон Траволта од 1978 година, со кој го изведе меѓународниот хит You’re the One That I Want, еден од најпродаваните синглови во историјата. Досега има снимено 24 музички албуми.

Добитничка е на четири Греми награди, а во текот на кариерата има продадено над 100 милиони примероци. Во текот на кариерата издаде 28 студиски албуми, а во 1981 година доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд.

Холивудската ѕвезда се бореше со ракот на дојката, кој првпат и беше дијагностициран во 1992 година, а во 2019 година и соопшти на јавноста дека е во четврти стадиум од оваа страшна болест.

Таа беше пејачка, текстописец, актерка, претприемач и активист кој освои четири Греми и имаше пет хитови бр. 1 и десет хитови во Топ 10. Таа, исто така, имаше два албуми бр. 1 во 1970-тите. Најпозната е по улогата на Сенди Олсон во филмот „Брилијант“ и беше страстен активист за заштита на животната средина и правата на животните.

Тажната вест за нејзината смрт ја сподели нејзиниот сопруг Џон:

 

– Лејди Оливија Њутн-Џон (73) утрово мирно почина на својот ранч во Јужна Калифорнија, опкружена со семејството и пријателите. Ги молиме сите да ја почитуваат приватноста на семејството во овој многу тежок момент. Оливија е симбол на триумф и надеж повеќе од 30 години додека го споделува своето патување со ракот на дојката. Нејзината исцелителна инспирација и пионерско искуство со хербалната медицина продолжува со Фондацијата на Оливија Њутн-Џон, посветен на хербалната медицина и истражувањето на ракот. Наместо цвеќе, семејството бара да се направат какви било донации во нејзин спомен во фондот Оливија Њутн-Џон. Оливија ја остави нејзиниот сопруг Џон Истерлинг; ќерката Клои Латанци; сестра Сара Њутн-Џон; брат Тоби Њутн-Џон; внуците Тоти, Фиона и Брет Голдсмит; Емерсон, Чарли, Зак, Џереми, Рандал и Пирс Њутн-Џон; Џуд Њутн-Шток, Лејла Ли; Кира и Таша Еделштајн; и Брин и Валери Хол. – рекол нејзиниот сопруг Џон Истерлинг.

SHARE