6 намирници кои ги јадат најздравите луѓе на светот: Го продолжуваат животот и ја подобруваат виталноста

Прочитај за: 2 минути

Сите знаеме барем еден пример за личност која е во напредни години и е толку витална што изгледа како да има барем двојно помалку. Двајца лекари, Стив Бауерс и неговата сопруга Елизабет Шимер Бауерс, одлучија да откријат што е заедничко за сите многу здрави луѓе.

Како дел од нивното истражување, тие пронајдоа навивачки во седумдесеттите години, падобранци во осумдесеттите и тркачи во деведесеттите години, како и други луѓе во напредните години за кои тие се само бројка. Ги прашаа што јадат за појадок, ручек, вечера и закуски, и така е напишана книгата „Тајните на најздравите луѓе на светот“.

Испитаниците најчесто ги споменуваа, меѓу другите, овие шест намирници.

  1. Бадеми

Бадемите се богати со масти, растителни влакна и протеини, и се многу повеќе од само закуска. Можете да ги користите за побогати овесни снегулки, јогурт или мафини. Можете да направите и поздрави палачинки со бадемово брашно.

  1. Јаболков оцет

Ејми Морозини, една од лицата интервјуирани за книгата, ја сподели својата тајна за здрав живот. Таа рече дека некои луѓе ставаат јаболков оцет во водата што ја пијат во текот на денот, но дека не и се допаѓа тој вкус и затоа пие чаша дневно, но одеднаш.

„Наместо потоа да гризам лимон, јадам слатко овошје како јагоди или мандарини. Тоа е навистина здрава навика“ – рекла Ејми.

  1. Авокадо

Авокадото е вистинско супер-овошје. Содржи повеќе калиум отколку банани, содржи многу мононезаситени масни киселини кои се одлични за витка половина и здраво срце, и влакна што ве одржуваат сити. Авокадото може да послужи како одличен намаз, како додаток на салати, како дел од сендвич, а во исто време може да го збогати секој здрав пијалок.

  1. Грав

Гравот е полн со растителни влакна, па затоа е одличен за многу повеќе отколку само за регулирање на варењето. Тој помага да се регулира шеќерот во крвта, го подобрува холестеролот и го зајакнува целокупното здравје на дигестивниот систем. Можете да го јадете како класично варено јадење, да направите паштета од него или да го користите како замена за мелено месо во многу јадења, но и во десерти.

  1. Бобинки

Бобинки се одлични и за здравјето. Кери Дуган, која се чини дека престанала да старее во своите 30 -ти години, вели дека конзумирањето боровинки е нејзина секојдневна навика. Сега има 60 години, но има енергија и тело на многу помлада личност.

Боровинките се совршени како здрава ужинка, како додаток на овошни салати и каши.

  1. Лосос

Рибата е одлична за здравјето, особено лососот. Лососот е совршен како самостоен оброк, но одличен е и во разни комбинации, а покрај вкусот, богат е и со масти кои се борат со воспаленија во организмот.

SHARE