Несекојдневна вест од Итната помош: Бебе се роди во носилка

прво бебе 2021
Прочитај за: < 1 минута

Момче се родило во возилото на брзата помош околу четири и пол. Д-р Ивана Стефановиќ вели дека ваквите ситуации не се вообичаени. Лекарот од Итната помош, Ивана Стефановиќ, за РТС изјави дека утрово во 4.30 часот бил донесен пациент кој имал пукната амнионска течност, пренесоа српските медиуми.

– Тие се плашеа дека нема да стигнат до Вишеградската болница, иако е близу. На крајот, тие беа во право – ние само ја префрливме родилката во носила и таа роди здраво момче – рекла Стефановиќ.

Според неа, мајката и бебето биле пренесени во добра состојба на Клиниката за гинекологија и акушерство во Вишеградска.

Д-р Стефановиќ вели дека ваквите ситуации не се чести.

– Имаме едно до три раѓања годишно, иако минатата година имало три раѓања во еден ден, но тоа е навистина ретко. Бебињата треба да се раѓаат во болници, а и мајката и бебето треба да бидат под професионален надзор. Тие можат брзо да си одат дома. Важно е дека сè е направено во безбедни услови, важно е да можеме да се справиме кога тоа ќе се случи – заклучила д-р Стефановиќ.

Извор: Женски Магазин

SHARE