Александра Михајловска

Сопругата на Тони Михајловски ја победи болеста – Александра проговори за...

Сопругата на Тони Михајловски, Александра Јорева Михајловска на својот фејсбук профил си ја отвори душата и проговори низ што се поминала во изминатиот период,...
Игор Спироски

Интернистот Спироски: Влегуваме во најопасните 10 дена, ограничете ги максимално контактите

Влегуваме во најопасните десет дена. Триесет проценти од испитаниците се позитивни на новиот коронавирус, алармира интернистот д-р Игор Спироски. – Ако некогаш треба добро пазење...
Фитим Круезиу

Фатим Круезиу: По 14 дена во болница, знам каде погрешив…

За оние кои успеале да го победат корона вирусот и да се најдат во категоријата оздравени пациенти, здравствените проблеми не престануваат. Повеќето пациенти кои...
cigari covid

Др.Колев: Секоја сличност со COVID пандемијата не е случајна, тоа е...

95% од Американците денес веруваат дека пушењето цигари е штетно по здравјето. Ваквото испитување на јавното мислење за прв пат е спроведено 1949 година. Тогаш, на...

Пациенти кои го победија ковид-19: Агресивната терапија ни остави тешки последици

Дел од пациентите кои веќе неколку месеци се излекувани од корона вирусот, сега имаат бројни здравствени проблеми. Во разговор за Фактор велат дека имаат...

Инфективна останува без персонал! Си заминува уште една медицинска сестра

Од Клиниката за инфективни болести си заминува уште една медицинска сестра. Станува збор за медицинската сестра Ирена Попкочева, која не сакала да ја коментира нејзината...

Д-р Игор Спироски: Работам со пациенти, но останав негативен на вирусот...

Од почетокот на кризата со оваа пандемија, најголема загриженост владееше за медицинскиот персонал, кој е и најизложен на вирусот. Но, со текот на времето,...
komisijata

Филипче: Ќе предложиме до Владата забрането гостување на пејачи и диџеи,...

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче по состанокот со Комисијата за заразни болести во вестите на Канал 5 телевизија денеска изјави дека има...

По 12 часа во операциона сала не вадев маска, не ми...

Цели 23 години поминав во операциона сала, како медицинска сестра во Мостар, се случуваше и по 12 часа да не ја симнам заштитната маска...

Ако продолжиме да се глупираме, пак ќе ги преполниме болниците и...

Во Комисијата за заразни болести не се размислува, туку дефинитивно мора да има нови рестрикции, бидејќи е очигледно дека мерките што се оставени на...