На Косово енормен скок на бројот на ковид пациенти тешка клиничка...

Според последните податоци, 105 лица биле заразени во српските заедници на Косово и Метохија, поради што раководителот на Клиниката за инфективни болести во Грачаница,...

Zan Mitrev Clinic: Успешно со низа активности одбележана Неделата за борба...

Од Клиничката болница Жан Митрев ја одбележаа Неделата за борба против срцево садови заболувања. Акциите кои ги спроведоа беа во координација со Црвен крст...
ковид пациенти

Ковид-пациентите кои имаат проблеми со непцата почесто завршуваат на респиратор

Пациентите со ковид-19 имаат најмалку трипати поголема веројатност да развијат компликации доколку заболениот има проблеми со непцата. Студијата е спроведена на повеќе од 500...
вакцина ковид

Вакцината против јужноафриканската варијанта на корона вирусот е спремна за тестирање

Американската ботехнолошка компанија Moderna во средата соопшти дека ги изменила можностите на нејзината вакцина против корона вирусот со цел да ја прилагоди за јужноафрикансјата...
вакцина астразенека

Од што зависи јачината на имунитетот по примање на вакцината Aстра/Зенека

Вакцината АстраЗенека неодамна пристигна во Србија. Позната е и како Оксфордска вакцина, а специјалистот за белодробни заболувања, д-р Славица Плавчиќ од соседна Србија ги...
вакцинација

Педесет илјади граѓани постари од 70 години и со хронични болести...

Околу 180 илјади граѓани се регистрирани во системот „Мој термин“ со возраст од над 70 години и хронични болести и од таа вкупна бројка...
Холестерол

Тивок убиец: Врвен интернист открива зошто е опасен високиот холестерол

Проф. Д-р Светлана Апостоловиќ, специјалист по интерна медицина - кардиолог, од Клиниката за кардиологија, КЦ Ниш, открива зошто покачениот холестерол е опасен, зошто се...
Калифорниска сорта

Калифорниската сорта е позаразна и поотпорна на вакцини

Научници во Калифорнија изолираа локална сорта на коронавирусот, за која се убедени дека е позаразна од претходните, а не се исклучува ни можноста дека...
деца инфекции

Д-р Јасна Јермилова: Инфекцијата со КОВИД-19 кај децата се манифестира како...

Повеќе од 90% од акутните болести кои се јавуваат кај децата во претшколска возраст се од вирусна етиологија. Најбројни се вирусите кои го напаѓаат...
вакцина неефикасна

Вакцините не се многу ефикасни, многумина се заразија по првата примена...

„Не е многу јасно што се случува, зошто толку многу луѓе кои ја примија првата доза на вакцина се заразија“, забележува и прашува имунологот...