Докторите во Велс препишуваат бесплатно возење велосипед

Може ли возењето велосипед да ви помогне за подобро здравје? Неконвенционална иницијатива за подобро здравје неодамна беше лансирана во главниот град на Велс. Како...

Ваквата боја на јазикот укажува на смртоносна анемија

Недостатокот на витамин Б12 на долг рок може да предизвика сериозни здравствени проблеми, па затоа раното откривање е многу важно, особено кога нашето тело...

Користете Озон за справување со хронични процеси и инфекции на окото...

Интервју со Др. Дејан Ставриќ – очен хирург Докторе Ставриќ, имате долгогодишно искуство во справувањето со најголемите проблеми на очите на пациентите. Сепак, во последно...

Озон: Дар од природата за добро здравје

Озонот претставува алотропска модификација на кислородот. Името го добива од грчкиот назив за непријатен мирис (όζον- озеин- да мириса), благодарение на непријатниот мирис кој се ослободува кај удар на гром за време на јаките олуји. Во...

Зошто токму во Мај треба особено да се внимава на симптомите...

Акутен мозочен удар, кај народот познат како шлог, почесто се случува напролет отколку во било кое друго годишно време, тврдат јапонските научници. До овој заклучок...

Чистењето подови, миењето чинии и диплењето алишта ви го продолжуваат животот

Никој не сака да мие чинии или да чисти по дома затоа што како и секоја домашна обврска, не е забавно. Како деца можеби...

13-годишниот Марко Пејчиновски кој со некроза на нозете го преплива езерото,...

Тринаесетгодишниот Марко Пејчиновски од Охрид, кој со некроза на нозете лани на 28 август за девет часа го преплива Охридското Езеро, иако има здравствен...
alkohol

Во Македонија има од 60.000 до 80.000 алкохоличари

Најмалку 3,3 милиони луѓе во светот умираат од прекумерно консумирање алкохол, говорат податоците на Светската здравствена организација. Според статистката, дури 15 проценти од вкупната...

Киселини во организмот – причина за сите болести! 10 начини за...

Kиселата средина е идеална за развој на рак, вишок телесна тежина, болка и многу болести. За среќа, создавањето алкална средина во телото е многу едноставно....

Сестра Котевска: Се запишав во регистарот за дарители на коскена срцевина,...

Стотина лекари, медицински сестри здравствени работници од скопските клиники, здруженија на пациенти за ретки болести и за цистична фиброза денес со свои тимови трчаа...