Загаденоста на воздухот е поопасна од пушењето цигари, алкохолот, маларијата и...

Загаденоста на воздухот го скратува животот за околу 3 години и предизвикува 8,8 милиони случаи на предвремена смрт годишно, објавија научниците во вторникот. Елиминацијата на...
деца

Дали на децата ќе им обезбедиме РАДОСТ или СТРАВ од новата...

Клучни прашањa на кои бараат одговори сите вклучени во процесот на реализација на воспитно-образовниот систем, ученици, наставници и родители пред да се донесе одлуката...

Озон – неоткриениот природен антибиотик кој го заштитува целиот организам

Анализа на д-р Сара Карнс Бројни светски клиники со години користат озонотерапија. Се работи за интересна, но се уште недоволно позната терапија затоа што релативно...
Христијан Костов

Д-р Костов: Во ГОБ „8 Септември“ има наплив на заразени, доаѓаат...

Со најтешка клиничка слика во последните два-три дена доаѓаат заразени пациенти со корона вирусот во Градската општа болница „8 Септември“. Директорот, д-р. Христијан Костов...

Аерозагадувањето е тивок убиец кој посебно ги демне децата – предизвикува...

Аерозагадувањето може да го оштети развојот на мозокот, со посебен осврт на оштетување на когнитивни функции во тек на животот. Многу студии покажале дека...
Жан Митрев, хемофилтрација

Клиниката „Жан Митрев“ излекува заразен пациент со прочистување на крвта

Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не...

НАЈЧЕСТО ТЕ МРАЗАТ ТИЕ КОИ ДЛАБОКО ВО СЕБЕ ПОСАКУВААТ ДА БИДАТ...

Интервју со водачот на единственото македонско доџо за Самурајски и Нинџа вештини - Игор Довезенски Што мислиш за омразата? Автодеструктивна болест која го разорува телото, умот...

Се огласи сопругот на родилката која лажно се претставуваше, покажа и...

Се огласи семејството на родилката-лекарка од ГАК за чие однесување се крена јавноста и институциите бидејќи не кажала дека има заболен или сомнителен член...

Охриѓанецот Трајан Целески-Тачо зборува за победата на болеста!

Охриѓанецот Трајан Целески-Тачо не може без трчањето и спортот. Тој и во 2016 година кога му беше дијагностициран тумор на мозокот не се откажа,...

Пандемијата ќе трае до август или септември ,смртноста ќе расте

"Веќе имаме случаи кога епидемијата ги зафати старечките домови и домовите за нега. И, за жал, мора да сметаме на зголемен број на загинати",...