Сашко Јовев

Проф. др. Сашко Јовев: Докажавме дека нашата земја има здравство од...

Проф. Др. Сашко Јовев е кардиохирургот кој го водеше тимот кој ја изврши првата трансплантација на срце во земјава. Тоа, како што вели во...
Геријатрија

89-годишна пациентка од болницата за геријатрија, го победи коронавирусот!

Пациентка на возраст од 89 години, која била сместена во Специјализираната болница за геријатриска и палијативна медицина, во април се заразила со коронавирус и...

[Видео] Заразени пациенти проговорија за Телма: Нè вратија од мртвите!

Ова е Заир Селмани од Куманово. Верува во Бог, ама и во докторите кои му го спасиле животот. Пред две недели кога бил донесен...
Др Никола Пановски

Д-р Пановски: Жариштата итно во карантин, коронавирусот е вон контрола

Ситуацијата со коронавирусот е сериозно излезена од контрола и единствениот спас е да се стават жариштата со најголем број новозаразени во карантин и да...
Венко Филипче

Филипче: Заради асимптоматските носители на вирусот задолжително носење маски

Задолжителното носење заштитни маски е добра одлука, заради постоењето голем број асимптоматски носители на коронавирусот, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. –...

Познат полски педагог: Не мачи се себеси ако не можеш да...

Јануш Корчак е познат полски педагог, писател, лекар и социјален работник, кој трипати одбил да си го спаси животот. Сакајте го вашето дете без разлика...
Д-р Ана Глигиќ

Д-р Ана Глигиќ: Дури и сите да се бакнувавме едни со...

Ковид-19 има четири периоди инкбација од по 25 дена, дури после 100 дена нема зараза. Во Кина после 100 дена не беа забележан ниеден...
драган данаиловски

Д-р Даниловски: Олабавувањето беше непромислен потег, требаше да се одложи и...

Уште поголем број заразени денеска, но и мртви. Четири жртви и 52 новозаболени е денешниот црн биланс на ИЈЗ. Но прашање е колку се...
Христијан Костов

Д-р Костов: Во ГОБ „8 Септември“ има наплив на заразени, доаѓаат...

Со најтешка клиничка слика во последните два-три дена доаѓаат заразени пациенти со корона вирусот во Градската општа болница „8 Септември“. Директорот, д-р. Христијан Костов...

Прв случај на бебе со тешки компликации од Ковид-19 – итно...

Вистинска драма се случувала на Клиниката за детски болести за спасување на животот на десетмесечното бебе, за кое се утврдило дека има тумор во...