Старделова: Имунизацијата е најефикасното оружје против Ковид-19

Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури и тоа досега многу пати го докажала историјата. Затоа, порачувам дека никој, а особено здравствен...
физикална Жан Митрев Клиник

Замор, губење на силата, немање кондиција – пост-ковид ефекти кои бараат...

Пациентите кои беа излекувани од инфекција предизвикана од коронавирусот се соочија со многу здравствени предизвици. Иако медицината се уште ги истражува пост-ковид ефектите, неколку...
Вело Марковски

Проф.Д-р Вело Марковски: ВАКЦИНИРАЊЕТО МОРА ДА БИДЕ ДОБРОВОЛНО

РЕЗОЛУЦИЈАТА 2361 на Советот на Европа СВЕТЛО НА КРАЈОТ ОД ТУНЕЛОТ Дека сепак ќе победат вистинските и демократските начела, потиснати во мината година дава надеж...

Андријана ја прими последната хемотерапија: Пејачката Јулија емотивно за ќерката

Нашата позната пејачка, водителка и мотивациски тренер Јулија Мациевска, на својот профил на социјалните мрежи објави дека нејзината ќерка Андријана ја добила последната, осма...
Д-р Јовановска вакцина

Почна вакцинацијата против ковид-19, прва вакцинирана прим. д-р Јовановска

Претпладнево во 10 часот почна вакцинирањето против ковид-19. Првата вакцина ја прими д-р прим. Добринка Наунова Јовановска од Клиниката за Инфективни болести и фебрилни...
жени ковид дојат

Жените со КОВИД-19 кои дојат, произведуваат антитела на SARS-CoV-2 што го...

Жените со КОВИД-19 кои дојат, не го пренесуваат новиот коронавирус SARS-CoV-2 во своето млеко, но пренесуваат антитела кои се способни да го неутрализираат тој...
штитна жлезда

Штитна жлеза – препорачана и забранета храна

Работата на тироидата има големо влијание на метаболизмот, начинот на кој телото ги користи јаглехидратите, мастите, помага во регулирањето на телесната температура, влијае на...
мајка бебе

Што се случува во мозокот на мајката кога бебето ќе ѝ...

За време на постпородилното закрепнување, непроспиените ноќи, приспособувањето на новиот распоред и учењето на знаците што ги испраќа бебето, постојат оние моменти кога новата...
деца помалку заразуваат

Шансата децата и младите да се разболат и да го шират...

Израелска студија базирана на компјутерска симулација сугерира дека лицата помлади од 20 години, се двојно помалку чувствителни на инфекцијата со SARS-CoV-2 во споредба со...
Д-р Милев

Д-р Милев: Иритативност, потење при цицање, замор при хранење или ненапредување...

Конгениталните срцеви заболувања се најчестата вродена мана во светот, која афектира 1,35 милиони доенчиња секоја година ширум светот. Со каков тип на вродени срцеви...