Министерот Филипче ја одби иницијативата за укинување на задолжителното вакцинирање

Граѓанската иницијатива за измена на законот за заштита на населението од заразни болести ќе ја разгледуваат пратениците по изборниот процес. Денеска беше закажана седница...

Озонот станува решение за многу здравствени проблеми

Зошто треба да користите Озонирани производи? Придобивките од терапијата со озон стануваат препознатливи и прочуени насекаде во светот. Голем број научници ги истакнуваат антибактерицидните, антивирусните,...

Хуманоста победи: Сара е дома жива и здрава!

Семејството на 15-годишната Сара Настеска, преку писмо до јавноста информираат дека Сара се врати во Охрид и испраќаат огромна благодарност до сите за помошта. Писмото...

Нездравата исхрана убива повеќе луѓе од цигарите, покажа ново истражување

Нездравата исхрана е одговорна за 11 милиони смртни случаи во светот годишно, повеќе од цигарите, покажа ново големо истражување. „Сепак, најголемиот проблем не е брзата...

Антибиотик кој лекува болнички инфекции

Тим хрватски научници патентирале нов антибиотик кој ги третира болничките инфекции. Трикратен тим на научници работел на проектот четири години. Препаратот е веќе одобрена...
Алцхајмеровата болест

Откриена причината за Алцхајмеровата болест

Причината за Алцхајмеровата болест, како што пишува „Њу сајентист“, најверојатно, е пронајдена. Тоа се бактериите Porphyromonas gingivalis, кои се клучни причинители кај повеќето хронични заболувања...

Милош прегледан и е во добра здравствена состојба

На деветгодишниот Милош, утрово му беа направени потребните здравствени прегледи. Драго ми е што резултатите од електрокардиографијата и ехокардиографијата се во граница на нормала...
МРСА

Колку е опасна бактеријата МРСА?

Откако Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) соопшти дека има четири случаи на заразени со бактеријата МРСА (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus), вработените во градинката „Снежана“...

Зошто треба да користите Озонска терапија за бројни здравствени проблеми?

Општо познат факт е дека озонската обвивка што се наоѓа во горните слоеви на атмосферата го штити живиот свет на Земјата од штетната сончева...

[Видео] Пациент на инфективното одделение во Штип: Да убијам човек за...

Новинарот Фуркан Салиу, денеска директно со видео снимка од инфективното одделение во Клиничката болница Штип. Како што се гледа и на самото видео, ситуацијата во...