реакција ковид

Реакција на вакцината: Експертите објаснија што да направите ако ви се...

Случаите на таканаречена „ковид рака“ се појавуваат сè повеќе и повеќе, бидејќи кај некои вакцинирани лица се појавуваат црвенило и оток на раката, неколку...
Др. Никола Пановски

Доктор Никола Пановски: Треба да се вакцинираат барем по 5 илјади...

Израел излегува од корона битката како победник, зашто бројот на заразени во оваа земја падна драстично меѓу оние кои се вакцинираа. Успешната вакцинална програма...
имунитет деца

ИМУНИТЕТ: Како променливото време влијае на децата

Сите, па и најмалите деца се подоложни на некои пореметувања пред доаѓање на промени на времето – било топло или ладно. Во најраното детство...
спорт после ковид

Кога може да почнете да вежбате и спортувате по прележен Ковид-19?

За тоа што е, а што не е дозволено, колку и како можат да спортуваат оние што прележале Ковид-19, побаравме одговори од д-р Гордана...
Филипче деца леукемија

Детската леукемија веќе не е неизлечива болест, се повеќе деца си...

На 15 февруари се одбележува меѓународниот ден посветен на децата кои се борат со канцер, а во Македонија годишно од леукемија заболуваат од 30...
Др Милјко Ристиќ

Познат кардиолог предупредува: Овој лек го земате на своја рака, а...

Проф. Д-р Миjко Ристиќ, најпознатиот српски кардиохирург, вели дека за овој лек пред две години е објавено дека предизвикува зголемена тенденција за тромбоза или...
тајланд засолниште за кучиња

Засолниште од Тајланд им дава втора шанса на кучиња со хендикеп,...

Уличните кучиња во Тајланд честопати се асоцираат со болести и конфликти помеѓу луѓето, па тие ретко добиваат помош кога им е потребна. Но, еден човек...
дезинфекција на раце

Дали сте се запрашале колку е штетно да се јаде храна...

Јадењето храна по употреба на средство за дезинфекција на рацете резултира со висока концентрација на биоактивен бисфенол А (БПA) во серумот и урината и...
филипче вакцина заштита

Филипче: Вакцината штити од инфекцијата на Ковид-19 за период од 6...

Министерот за здравство, Венко Филипче, во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21, зборуваше за вакцините и стекнувањето на колективниот имунитет. Во контекст на тоа, Филипче...
македонка законски промени

Имам среќа што сум жива! Македонка иницира законски промени за редовни...

Дафина активирала и интернет-петиција и собрала повеќе од 36 илјади потписи. Потребни се 100 илјади потписи за оваа петиција да влезе во англискиот Парламент...