разлика вакцини

Српска лекарка објасни која е разликата помеѓу вакцините за корона

Русите направија нешто посебно, вели српскиот инфектолог Ана Глигиќ во интервју за РТС. Таа објасни детали околу вакцинацијата против коронавирус и разликата меѓу вакцините кои се...
играчки поминат рок

Внимавајте на рокот на траење на играчките…во Џумбо Веро се продаваат...

За време на новогодишните празници како по некое непишано правило најмногу се продаваат играчки. Во шопинг еуфоријата речиси никој не внимава што купува, односно...
ивермектин матични

Матичните лекари добија насоки, рецепти за „ивермектин“ може да се издаваат

Претседателката на Сојузот на матични лекари, доктор Лилија Чолокова Дервишова за Слободен печат потврди дека Лекарската комора испратила протокол за лекување со „ивермектинот“. – Преку...

Инфекција на синусите или коронавирус? Двете болести имаат слични симптоми, како...

Дури и најблагата треска може да биде загрижувачка и да нè наведе да се запрашаме дали сме се заразиле со коронавирус. Зимата е период од...

18 – годишниот Никола од Делчево е роден без една рака,...

На Фејсбук страница „Спортски удар“ вчера имаше објава која ја заобиколи цела држава. Имено, истата беше посветена на младиот делчевец, кој и покрај својот...
македонка законски промени

Имам среќа што сум жива! Македонка иницира законски промени за редовни...

Дафина активирала и интернет-петиција и собрала повеќе од 36 илјади потписи. Потребни се 100 илјади потписи за оваа петиција да влезе во англискиот Парламент...

Дебелите да имаат приоритет за вакцинирање, земјите со голем процент на...

Земјите кои имаат голем процент на дебело население, како САД и Велика Британија, ја имаат највисоката стапка на смртност од ковид-19, покажа ново истражување,...

Д-р Жан Митрев: Не ги забораваме и болните од друга патологија

По успешната трансплантација на срце од починатиот донор, со свое обраќање излезе и д-р Жан Митрев, кој бил дел од лекарскиот тим кој ја...
vakcina

Се создава универзална вакцина против ковид

Универзална вакцина против короната а ќе донесе надеж за целосно искоренување на чумата со која се бори светот скоро година и половина. Откако светот ентузијастички...

Како најбрзо до бронзен тен на плажа?

овеќето од нас сакаат што побрзо да фатат боја сончајќи се под сончевите зраци, но често ваквите напори завршуваат со изгореници. Доколку ги следите...