ОН: Предвремените умирања директно поврзани со загаденоста на воздухот

Загадувањето на воздухот е причина за едно од пет предвремени умирања во 19 града во Западен Балкан, меѓу кои се опфатени Скопје, Тетово, Битола...

(ВИДЕО) Херој на годината: Малата Хелена игра оро додека прима хемотерапија

Малата Хелена Гавран која со неполни 4 години се бори со тумор на мозокот, на сите им одржа лекција за храброст. Таа во болницата...

Доктор Солаковиќ: Што треба да појадуваат жените, а што мажите за...

Д-р Емир Солаковиќ советува што според него е најдобар појадок за жени, а кој за мажи. -Јас се будам околу пет и пол, доволно ми...
Брада

Мажите имаат повеќе бактерии на брадата отколку кучињата на нивното крзно

Лоша вест за мажите со брада. Научниците откриле дека во брадата на мажите се наоѓаат бактерии. Половина од нив се опасни за здравјето на...
Библиотерапија

Библиотерапија – книги наместо лекови!

Дали некогаш сте прочитале книга која ви го сменила животот? Книгите може да го пренесат читателот преку континенти и да го стават во туѓа...

10 совети на Новаќ Ѓоковиќ како да се справите со коронавирусот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е свесен со каков проблем светот се соочува поради коронавирусот, па одлучил врз основа на сопственото искуство со здрава исхрана...
мајки на продолжено породилно

Продолжување на породилното отсуство додека трае вонредна состојба, бараат стотина мајки...

Мајки на продолжено породилно На Фејсбук има група од неколку стотина членови, „Мајки на трудничко“, основана за сите мајки на кои им истекува породилното отсуство,...
Жан Митрев

Жан Митрев: Вирусот сите не раздрма и не потсети каде ни...

Вирусот сите не раздрма и не потсети, дека мора да бидеме многу внимателни. Дека треба да си го почитуваме и помагаме домашниот потенцијал. Нема...

Филипче: Нема одлука за целосно олабавување на мерките заради тоа што...

Комисијата за заразни болести ги демантира информациите дека на утринскиот состанок е донесена одлука за целосно олабавување на мерките заради тоа што истите не...
Жан Митрев, хемофилтрација

Клиниката „Жан Митрев“ излекува заразен пациент со прочистување на крвта

Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не...