ЕУ ја стави Македонија на листата со земји безбедни за патување

На состанокот кој денес се одржа во Брисел амбасадорите на земјите-членки на ЕУ одлучија да ја стават Македонија на листата со земји во кои...

Руски инвестициски фонд: „Спутник В“ е поефикасна против индискиот сој отколку...

Вакцината „спутник В“ е поефикасна против делта-варијантата или т.н. индиски сој на коронавирусот од која било друга вакцина што покажала резултати за тој вид,...

Нов случај: Исчезна 11 годишно дете, мајката има 28

Министерството за внатрешни работи информира дека, вчера во 10.50 часот во Полициската станица Ѓорче Петров С.О.(28) од Скопје пријавила дека од домот се оддалечил...

САД ја повика Кина на соработка и транспарентност околу потеклото на...

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен ја повика Кина да „соработува“ и да биде „транспарентна“ за потеклото на Ковид-19, додека Вашингтон се обидува да...

51 годишен пациент го доби срцето на 44 годишната жена донор

51 годишен пациент со голема срцева слабост и ниту кандидат за да добие механичко срце – е човекот кому му е трансплантирано срцето на...

Жан Митрев: „Вирусот“ сите нѐ раздрма!

- „Вирусот“ сите нѐ раздрма и нѐ потсети дека мора да бидеме многу внимателни. Дека треба да си го почитуваме и помагаме домашниот потенцијал....

Турција ќе ни донира 30.000 вакцини “Синовак”

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва соопшти дека Турција ќе ни донира 30.000 вакцини “Синовак”. -Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган ни соопшти дека...

Кога видот е оштетен, гледаат душата и срцето: Суарет Алишан за...

Секогаш активен и подготвен, на прва борбена линија, да го помести бажурот кој ја задскрива светлината пред децата, родителите и сите останати кои живееме...

Д-р Даниловски: „Мозочна магла“ (BRAIN FOG) во пост-ковид синдромот

Најчестите симптоми на КОВИД-19 се: покачена температура, кашлица, отежнато дишење и замор. Невролошките симптоми – оние кои го погаѓаат мозокот и периферниот нервен систем...

Двајцата пациенти кои добија бубрег од починат донор се чувствуваат добро

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починатиот донор се чувствуваат добро, соопшти Министерството за здравство. Трансплантацијата беше извршена кај 44-годишен маж...