Грипот умре од корона? Научниците немаат одговор зошто изчезна грипот!

Бројот на лица заразени со грип годинава се намали за 98 проценти ширум светот, уништувајќи го стравот од „твиндемија“, вкрстување на грипот и вирусот...
Жарко Данилоски

Македонски научник дел од откритие за поефикасно лекување на ковид-19

Кичевчанецот Жарко Данилоски, кој е доцент доктор на Њујорк Универзитетот, работи на истражувања од областа на молекуларна и клеточна биологија. Тој со група истражувачи...
Венко Филипче

Филипче: Набавивме брзи тестови кои ќе чинат помалку од 1000 денари

Изјава на министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното гостување на телевизија Телма. Набавуваме брзи тестови преку Светска банка, кои ќе чинат помалку од 1000...
Вело Марковски

Марковски: Дали е обезбедена бесплатна вакцина против сезонски грип за сите...

Загрижени сме како и сите граѓани за големата смртност, хаотичните мерки и немањето на стратегија за справување со ковид-19. Сметаме дека Македонија со други...
Др Никола Пановски

Д-р Пановски: Човек треба да е ментален, да му фали нешто...

Професорот д-р Никола Пановски уште еднаш предупредува дека долготрајното носење маска и надвор од затворена просторија ќе остави штетни последици за здравјето на луѓето. –...

15 починати, 628 нови случаи на КОВИД-19

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 353 - Куманово 33 - Штип 13 - Прилеп...

Владата одобри набавка на „Ремдесивир“ за лекување на ковид пациенти

Владата на денешната 16-та редовна седница ја разгледа информацијата за имплементацијата на Рамковниот договор за јавна набавка на лекот „Veklury (remdesivir)”, прифатен во терапијата...
Александра Михајловска

Сопругата на Тони Михајловски ја победи болеста – Александра проговори за...

Сопругата на Тони Михајловски, Александра Јорева Михајловска на својот фејсбук профил си ја отвори душата и проговори низ што се поминала во изминатиот период,...

Д-р Жан Митрев со својот тим му даде нова шанса за...

Малиот Мики, како што го нарекувавме додека престојуваше во нашата клиника, во одделението за интензивна нега во педијатрискиот оддел беше донесен веднаш по неговото...

Отворени нови 150 термини за тестирање за ковид-19 на државно

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант и администратор со што...