Од играчка – плачка, па во болница

Детската игра често пати знае да заврши лошо т.е. со несакани последици, проблеми па и повреди. Малку невнимание може да донесе многу проблеми кои...

Ваквата боја на јазикот укажува на смртоносна анемија

Недостатокот на витамин Б12 на долг рок може да предизвика сериозни здравствени проблеми, па затоа раното откривање е многу важно, особено кога нашето тело...

Земјава останува без специјалисти – за 8 години заминале над 1000...

Осум од девет општи болници во земјава функционираат со недостиг од лекари специјалисти. Од вкупниот број на специјалисти со кои располагаат дванаесет општи болници...

Роналдо му ја исполни желбата на тешко болно момче

Еден од најдобрите фудбалери во светот Крисијано Роналдо повторно ја воодушеви светската јавност, но не поради умешноста на спортскиот терен. Познато е дека Роналдо е...

Фрапантно: Во приватна клиника во Скопје изваден цистичен тумор тежок 6...

– Пациентката дојде на преглед поради болки во пределот на стомакот. За тоа била на лекар во Прилеп каде што и било ординирано терапија...

Eпидемија на мали сипаници – Ова се препораките од надлежните!

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна, 130-та седница ја разгледа и усвои информацијата на Министерството за здравство, според која на предлог на...

Зошто канабисот е забрането растение?

Канабисот е растение кое му е познато на човекот околу 28.000 години и може да се користи за многу цели - во исхраната, медицината,...

Се` повеќе предвереме родени деца во државава

Предвремено породување е секое породување каде што бременоста завршила со раѓање на незрело новороденче пред да биде комплетирана 37-та недела од бременоста. Според гестациска...

Орган за пресадување за првпат превезен со дрон

Бубрег наменет за трансплантација беше превезен со дрон до болница во САД, што е прв таков лет во светот. За летот бил потребен специјално дизајниран...

Сплитски доктори спасуваат луѓе од мозочен удар со нова технологија

Од 93 пациенти, 71 пациент (77%) добил прилика за нов живот откако на Клиничкиот завод за дијагностика и интервентна радиологија им е направена тромбектомија. Вештите...