инфективна

183 нови случаи на КОВИД-19, починати 5 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-7,...
деца починале

Д-р. Софијанова: Не смееме да се опуштаме, но сепак, поради вакцината,...

Многу е важно вакцинацијата да почне навреме, за да почне враќањето во нормалниот живот. Ова во изјава за Канал 5 го нагласува директорката на Детската...

Хаос во тетовската болница – роднини на пациенти со Ковид во...

Кога е во прашање животот на својот близок, роднините се подготвени да му помогнат на секаков начин. И покрај тоа што знаат дека болеста...
пановски ковид

Д-р Никола Пановски со препорака: Да се воведе полициски час

Никола Пановски по повод ситуацијата кај нас и во светот со зголеменото ширење на болеста препорачува дека ни е потребен полициски час. Тој вели дека...

Почината пациентка од Струга немала коронавирус, но сепак е назначен нов...

Министерот за здравство Венко Филипче одржа прес-конференција на која ги изнесе сите детали за новозаболените пациенти со коронавирусот и го честиташе почноправното челенство на...

Руска вакцина против Ковид-19: Сите тестирани кандидати развиле антитела

Руската вакцината против Коронавирус која се наоѓа во раните фази од клиничкото воспитување, предизвикала создавање на антитела кај сите ученици, објави медицинското списание „The...
инфективна

Минатата недела од 31 починати од Ковид-19, кај 24 се регистрирани...

Изминатата недела од ковид-19 најмногу се заразиле лица на возраст од 30 до 39 години, или од вкупни 2.243 нови позитивни случаи, заболени се...

Дука: Неофицијално уште едно лице почина од коронавирус во Дебар

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, денеска соопшти дека покрај тројцата дебарчани кои починаа од Коронавирус, денеска неофицијално се дознава дека уште едно лице почина...

Д-р Караџовски: Ако орате со трактор не мора да носите маска,...

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски, во дебата на „360 Степени“ зборуваше за состојбата со Ковид-19 и за новите мерки за спречување...

Дискотеките и клубовите ќе го зголемат бројот на заразени, можно е...

Здравствените власти во наредниве денови очекуваат зголемување на бројот на новозаразени со корона вирусот, нагласувајќи дека сликите од преполни дискотеки, ноќни клубови, свадби се...