Напаѓа трет бран коронавирус, Пановски апелира брисеви да се земаат на...

Денешните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје кој покажува зголемување на новозабоените за 56 отсто во однос на претходната недела,...

Нов трет Ковид бран ја зафати Македонија – вакцини се уште...

Македонија дефинитивно се соочува со нова бран на корона вирусот. Податоците кои денеска и објави министерството за здравство го потврдуваат тоа. Серијата мутации кои...

Направен е вештачки мозок кој се развива како човек

Истражувачи од Лос Анџелес спроведоа широка генетска анализа на таканаречените „органоиди“, што им овозможи да се развиваат и растат во лабораториски услови до 20...
коронавирус исланд

МЗ: Задолжителен карантин за лица кои доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство ја информира јавноста дека Комисијата за заразни билести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица кои доаѓаат од...

И Црна Гора доби кинески вакцини: Само нашите “кинески вакцини” лутаат...

Контингент од 30.000 дози на кинеската вакцина Синофарм пристигна во Црна Гора, пречекани од министерот за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ и амбасадорот на Народна...

Млада мајка почина два часа по абортусот: Сопругот на Душица тврди...

Гинекологот на триесет и три годишната Душица Трајковиќ од Лексовац, советувал киретажа и и предложил да го стори тоа во приватна ординација што всушност...

На Косово фрапантен скок на бројот на ковид пациенти со тешка...

Според последните податоци, 105 лица биле заразени во српските заедници на Косово и Метохија, поради што раководителот на Клиниката за инфективни болести во Грачаница,...

Короната не се лечи со хидроксихлорокин, лекот кој Трамп го нарече...

Лекот хидроксихлорокин, кој Доналд Трамп своевремено го нарече револуционерен во борбата против ширењето на коронавирусот, не треба да се користи во процесот на лекување...

„Ковакс“ објави листа од 142 земји што ќе добијат вакцини –...

Водачите на Ковакс-механизмот, преку кој и земјава треба да добие вакцини против Ковид-19, денеска ја објави првичната листа, составена од 142 држави кои треба...
22 мутации

Со бразилската мутација може повторно да се заразат до 60 проценти...

Најмалку шест од 10 лица кои прележале коронавирус се ранливи на бразилската мутација П1, покажа истражувањето на градот Манаус, во државата Сао Паоло. Прелиминарните податоци...