На плажа во Грција починал д-р Александар Стојанов – доживеал срцев...

Почина познатиот доктор и поранешен директор на Клиничката болница Штип, Александар Стојанов. Според првичните информации докторот кој имаше 45 години починал од срцев удар на...

Жените со синдром на полицистични јајници се ризична категорија

Жените со синдром на полицистични јајници се изложени на зголемен ризик од развој на COVID-19, според една студија која опфати повеќе од 20.000 луѓе...

Се породи 50-годишна жена од Кичево, детето е живо и здраво...

Педесетгодишна жена која 27 години водела битка со стерилитет се породила во гинеколошко-акушерската болница во Чаир, објавија денес од болницата. Како што се наведува, 50-годишната...

Жени, прочитајте! Како менопаузата го менува мозокот?

Мозокот на жените се менува во текот на менопаузата. Менопаузата е природен дел од стареењето, а обично се случува во период од 45 и...

Ви се појавуваат модринки?

Зошто некои луѓе се склони на модринки на рацете, нозете и остатокот од телото? Пол Не е фер, но вистина е: На жените многу полесно им...

Што е социопат, а што е психопат – има ли лек?

Она што им е заедничко и на социопатите и на психопатите е недостигот на емпатија, непочитувањето на правила (а некогаш и закони), не ги...

Кој е најзаштитен од делта-сојот на ковид-19?

Делта сојот, или варијантата B.1.617.2, беше наречена варијанта која предизвикува загриженост и брзо се прошири низ целиот свет. И додека многу земји ги олеснуваат...

Која вакцина најдобро штити од делта?

Новата варијанта на вирусот се шири околу 60 проценти побрзо од оригиналниот коронавирус, а колку страв предизвикува тоа најдобро говори фактот дека Јапонија прогласи...

СЗО: Не ги мешајте вакцините, тоа е опасно!

Научникот од Светската здравствена организација Сумиа Сваминаната советуваше луѓето да не ги мешаат вакцини против ковид-19 од различни производители, нарекувајќи го „опасен тренд“. Таа додаде...

Пронајден е лек за делта-сојот?

Меѓународна истражувачка група научници, меѓу кои и вирусениот имунолог Лука Шичин-Шаин од Хрватска, успеа да изолира антитело кое реагира на нов делта сој на...