вакцина ковид

118 000 граѓани се пријавиле за вакцинација против ковид-19

Вакцина против ковид-19 досега примиле 2 680 здравствени работници, информираа Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје, а...

Конечно на табела: Македонија влезе во првите 100 земји со примени...

Македонија конечно влезе во табелата на земји со примени вакцини и се наоѓа на 99-то место со 1.510 дози кои до сега се администрирале, објави...

Д-р Танер Хасан: Смртноста од ковид-19 во Македонија е 3 отсто,...

И по една година сè уште е многу проблематично, постојано учиме, и ние што не сме инфектолози работиме на оваа проблематика. До сега имаме...

Неделата на борба против ракот, косачот кој се` повеќе сее смрт...

Од 01 до 08 март 2021 година се одбележува Неделата на борба против ракот. И оваа година како и изминатите пет години одбележувањето е...

Клиника Жан Митрев слави роденден: „Горди на постигнатото по 21 година...

По повод одбележани 21 година успешно постоење Клиничката болница Жан Митрев излезе со следново соопштение: - Голема благодарност до сите наши пациенти кои во континуитет...

Најцрна година во историјата на Македонија – починaти фрапантни 5.000 луѓе...

Изминатата 2020 година е годината со најмногу умрени лица во македонската понова историја. Над 25.000 лица се водат како умрени во 2020 година според...
бремена жена вакцина

КОВИД-19 во бременоста е поврзан со ризик од предвремено породување

Трудниците со КОВИД-19 се изложени на поголем ризик од предвремно породување, укажува нова студија. Но, охрабрува веста дека КОВИД-19 кај мајката, не го зголемува...

Д-р Нико: Ги молам Државниот завод за статистика, Собранието и Премиерот...

На 28.02.2020 година, ЈАВНО ПРЕКУ МОЈОТ ФБ ПРОФИЛ, ги молев Д.И.К. и Премиерот да ги одложат предвремените избори кои беа закажани во Април 2020...

Родители одбија да абортираат дете со деформитет: Две години подоцна е...

Кога лекарите ги прашале дали сакаат да го абортираат своето „деформирано“ бебе, идните родители веднаш одбиеле. Две години подоцна, мора да видите како изгледа нивното...

Двајцата битолски гинеколози кои дозволиле лекарка без лиценца да изврши царски...

Шест месеци намалена плата за 30 проценти ќе добиваат двајцата гинеколози од Клиничката болница во Битола, кои на 1 јануари ги пречекорија овластувањата и...