Џафер си ја отсекол раката со моторна пила, по извршената реплантација...

Утрово на Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија го посетив 54 годишниот Џафер Алија, на кој му беше реплантирана десната рака, напиша на својот...

Оро ќе вртиме и на отворено и на затворено, Комисијата за...

Комисијата за заразни болести и официјално потврди дека останува на досега прпорачаните мерки, а кои ќе се заострат, како што велат, во моментот кога...

Овошје кое го „чува“ стомакот

Австралиска нутриционистка вели дека ова овошје ќе ве поштеди од проблемите со варењето… Нутриционистката Ребека Готорн вели дека крушките го одржуваат здравјето на цревата и...
деца, ковид-19. мерки

Стартува имунизацијата на деца против ковид-19

Во државава од денеска ќе почне вакцинирањето со „Фајзер“ на децата од 12 до 17 години чии родители/старатели се пријавиле на сајтот vakcinacija.mk, а...
корона вирус

Грчки лекари: Детално да се испита поврзаноста помеѓу ковид-19, полот и...

Веќе е познато дека Ковид-19 не влијае на двата пола на ист начин, а со овој проблем, како што пренесуваат медиумите, се занимаваат лекарите...

Психијатрија во Битола полна со пациенти со пост-ковид трауми

Речиси се испразни Инфективното одделение во битолската болница, каде има само двајца позитивни на КОВИД 19 кои се лекуваат во дневната амбуланта, се во...
деца, ковид-19. мерки

Зошто треба да се соочиме со траумите од детството?

Ново истражување покажа дека задржувањето на траума од детството може да создаде негативни животни искуства во иднина. Tраума во детството е нешто што им...

Овие симптоми укажуваат на делта-сојот – време е да се тестирате?

Инфекцијата со новиот делта сој многу повеќе потсетува на обична настинка кај младите луѓе. Главоболката и течењето на носот во моментов се најчести симптоми,...

Д-р Ѓикиќ: Се шири четвртиот бран и не може да се...

Четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот, предизвикан од делта варијантата, веќе започна и не може да се спречи, но може да се контролира поефикасно...

Лоша вест за вакцинираните со „Џонсон и Џонсон“

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) додаде ново предупредување за вакцините против ковид-19 на Џонсон и Џонсон (Ј&J) нагласувајќи дека податоците сугерираат...