Храна која го забрзува метаболизмот

Имањето брз метаболизам обично се поврзува со слабеењето, но тој е поврзан со полно здравствени придобивки како што се намалениот ризик од дијабетес или...
Јандреев шприц

„Јандреев шприц“ – иновација на гимназијалец што ќе ги штити здравствените...

Сашо Јандрески, 16-годишен гимназијалец, ученик во втора година во прилепската гимназија „Мирче Ацев“, измисли и патентира нов, уникатен шприц за инјектирање лекови и корисен...

„Риниса се роди по втор пат во клиничката болница Жан Митрев“

Риниса уште на својот прв ден во животот се соочи со огромен проблем, проблем кој за неа значеше живот или смрт. Не по своја...

[Видео] Во Zan Mitrev Clinic изведена една од најкомплицираните операции кај...

Во Zan Mitrev Clinic изведена една од најкомплицираните операции кај новороденче Подготвени за големи предизвици во детската кардиохирургија За прв пат во Македонија, успешно се...

Македонскиот Центар за Биоинформатика лекува тешки болести без примена на класични...

Татјана Илиевска и Кристијан Давидовски од Centarot za bioinformatika во Скопје во разговор за Иновативност ни раскажаа како функционира регенеративнатa медицина која се практикува во овој...

Почина двегодишното девојче од Скопје испратено на лекување во Турција

Двегодишната Ангела која пред неколку дена итно, со специјален медицински авион беше испратена на лекување во Турција, сепак не преживеа. Девојчето, и покрај сите...

[ВИДЕО]: Двегодишно девојче од Скопје во последен момент испратено на операција...

Социјалните мрежи викендов се преплавени со честитки и благодарности до докторката Аспазија Софијанова – Цули од Детската клиника и нејзиниот тим оти во петокот...

Д-р Методиј Чепреганов: Оние кои мислат дека се семоќни, имаат тешка...

Во Македонија недостасува политичка зрелост, поради стравот и притисокот во народот. Вредноста е обезвреднета. Поради партиската подобност се поставуваат неадекватни послушници. Има ерозија...

4-годишно момче шие играчки, за да собере пари за својата операција

Во 2015-та година, на 4-годишниот Андреј Семилет му бил дијагностициран рак на крвта. За ова сериозно заболување потребно е скапо лекување, кое чини околу...

Руски лекари први во светот му пресадија на дете црн дроб...

Руски лекари од Научниот медицински истражувачки центар „Академик Шумаков“ први во светот му пресадија црн дроб и бели дробови на дете заболено од цистична...