Зошто канабисот е забрането растение?

Канабисот е растение кое му е познато на човекот околу 28.000 години и може да се користи за многу цели - во исхраната, медицината,...

Сплитски доктори спасуваат луѓе од мозочен удар со нова технологија

Од 93 пациенти, 71 пациент (77%) добил прилика за нов живот откако на Клиничкиот завод за дијагностика и интервентна радиологија им е направена тромбектомија. Вештите...

Eпидемија на мали сипаници – Ова се препораките од надлежните!

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна, 130-та седница ја разгледа и усвои информацијата на Министерството за здравство, според која на предлог на...

Извршена првата операција на мозок преку 5G на пациент оддалечен 3.000...

Доктор ја направи првата операција во светот на мозок преку мобилната мрежа 5G. На пациент со Паркинсонова болест му бил вграден имплант во мозокот...

За само три месеци преку 80 лекари побарале потврди за работа...

32 годишниот Борче Николовски од Демир Капија, со години работи како кардиолог во бугарска болница и преку интернет гласање од пациенти е избран меѓу...
vakcina

Девојче со аутизам од Штип доби оштета од 300.000 евра поради...

Основниот cyд во Штип донесе прecyдa за oбecштетување на семејство од Пробиштип поради погpешно лекување на нивната ќерка која примила вакцина додека била под...