Гужви на вакциналните пунктови, се зголемува интересот кај луѓето

Министерството за здравство информира дека интересот за вакцинација против коронавирусот секојдневно се зголемува, посебно без закажување. – Со прва доза и без закажан термин се...

Расте бројот на заразени со ковид-19 во земјава

Во последнoto деноноќие се направени 3.227 тестирања, а регистрирани се 21 нови случаи на ковид-19. Нема починати, а оздравени се 7 пациенти, информира Министерството...

Втората доза на „Астра Зенека“ ќе се прима на 6 наместо...

Министерот за здравство Венко Филипче уште еднаш напомена дека останува на сила правилото, вакцината на „Астра Зенека“ да ја примаат само лица постари од...

Д-р Исјановски: Не се туркајте за да не ви ја викнеме...

Директорот на Здравствен дом Скопје, д-р Виктор Исјановски, во изјава за Телма апелира до граѓаните да бидат трпеливи и да не создаваат метеж пред...
vakcina

НОВА СТУДИЈА Невакцинираните се фабрика за нови мутации на вирусот

Невакцинираните луѓе не претставуваат само ризик за нивното здравје, тие претставуваат ризик за сите доколку се заразат со коронавирусот, велат експерти за заразни болести. Ова е затоа...

Петмина заразени, шестмина оздравени – нема починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје регистрирани се 5 новозаболени, шест лица се водат како оздравени, додека нема починати...

Не можете да го пријавите детето за вакцинација? Еве каде лежи...

Од петок ќе почне вакцинација на деца над 12 години со „Фајзер“, додека родителите/старателите од денес до четврток ќе се пријават на веб-страницата vakcinacija.mk. Сепак, уште од самиот почеток некои...

„Фајзер“ и „Бионтех“ бараат дозвола за трета доза

Фајзер и Бионтех имаат намера да побараат овластување во наредните недели за да дадат трета доза од нивната вакцина против ковид-19. Ова се наведува...

Поради отпорноста на бактериите, светот се соочува со „антибиотска апокалипса”

Антимикробната или антибиотска резистентност може да претставува „крај за современата медицина“ и да доведе до „антибиотска апокалипса“, нагласи поранешната главна медицинска директорка за Англија...

Зошто треба да се плашиме од ламбда-сојот?

Многу сензационалистички наслови и дискусии се јавија по објавата дека се појави нов сој на корона. Ламбда-сојот, именуван по 11-та буква од грчката азбука...