[Видео] Збогум на ПЦР тестовите, мобилна апликација ќе открива позитивни на...

Германската компанија „Semic RF“ се надева дека ќе придонесе за почеток на тестирање од ковид-19 со скенирање на очното јаболко, процес што, наводно, трае...

Филипче: „Вакцината против коронавирусот ќе стане сезонска“

Голема е веројатноста вакцината против коронавирусот да стане сезонска. Поради тоа министерот Венко Филипче го посети институтот „Торлак“ во Србија, каде ќе се произведуваат...
вакцина неефикасна

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...
Пал Андре Холме

Норвешкиот научник кој утврди врска меѓу вакцината на “Астразенека” и смртни...

Во последните пет години, норвешкиот хематолог Пал Андре Холме примил над еден милион круни од „Фајзер“ и „Баер“, објави норвешкиот весник „ВГ“. Тој и...
вакцина ковид

До 10 пати е поголем ризикот од згрутчување на крвта по...

Истражување спроведено на 500.000 пациенти кои заболеле од Ковид-19 покажа дека згрутчување на крвта се јавило кај 39 лица на милион заразени, соопштија научници. Тие...

Проф. Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните...

Универзитетскиот професор Дејан Трајковски во неговата последна статистичка анализа која ја објави на својот профил на Фејсбук укажува дека во Македонија е достигнат пикот...

Бранот стивнува, денеска имаме под 900 новозаразени

По мини пикот во смисла на голем притисок на почетокот на неделата, бројките на новодијагностицирани со Ковид-19 се пониски. Вкупнот број новодијагностицирани повторно бележи...

Обезбедени се вкупно два милиони и 600 илјади вакцини и нема...

Запрашан дали Македонија ќе порача вакцини од српската компанија Торлак, кој најави дека после 20 мај ќе пушти во употреба вакцини против Ковид-19, министерот...
zlostorstvo

Чепреганов: Ние во моментов сме во трета светска биолошка војна

„Постојат личен профил, профил на нација и т.н. планетарна совет. Три екологии ја потресуваат земјата. Ние во моментов сме во трета светска биолошка војна....

Проф. д-р Борислав Каменов: Антителата не се главни: „Исклучително ефикасен и...

Имунологот и поранешен директор на Клиничкиот центар во Ниш, универзитетски професор во пензија д-р Борислав Каменов вели дека не е точно дека антителата се...