Свежи домати и краставици во месец јануари – од пазар се...

Свежи домати и краставици на масата во месец јануари и не е баш карактеристично, но сепак е возможно. Но, знаеме ли што купуваме и...
бета глуканите

Научниците открија кој додаток во исхраната може да ве одбрани од...

Додека не се вакцинира доволен број луѓе со вакцините против корона вирусот и додека не се создаде колективен имунитет постојат низа продукти кои можеме...
витамин Д

Доколку ви недостига витамин Д,јадете ги овие намирници

Недостигот на витамин Д е честа појава, а повеќе е распространета кај возрасните лица и лицата со други здравствени состојби. Експертите не знаат со...
храна пред спиење

Храна што го разорува желудникот: Никако немојте да ги јадете овие...

Првото правило кон кое би требало да се придржуваме кога ќе огладнеме доцна навечер е да не јадеме премногу. Во вечерните часови организмот бара полесна...
Храна

Овие намирници ни ја ”крадат” енергијата, а ги користиме секојдневно…

На првото место се наоѓаат преработените производи и индустриски подготвените пијалаци. Постојат намирници кои што нè полнат со енергија, но исто така и храна која...

Зошто треба да практикуваме бавно јадење?

Здравствени совети и препораки за бавно јадење од Клиника Жан Митрев. Многу луѓе јадаат многу брзо, без да се фокусираат на храната која ја консумираат....

Пет главни корисни дејства на медот, па дури и кај триглицеридите

Медот е слатка вискозна супстанца која е продуцирана од пчелите. Тие го ,,собираат” медот од цветниот нектар (растителен секрет богат со шеќери) и го...

На што треба да внимавате ако нарачувате храна во време на...

Досегашните истражувања покажаа дека корона вирусот не може да се пренесе преку храна, туку примарен ризик е контактот со друго лице. Па, дали и колку...

Експлодира цената на ѓумбирот: 5 причини зошто треба ВЕДНАШ да се...

Ѓумбирот се смета за еден од најздравите зачини на планетата. Исполнет е со хранливи и биоактивни компоненти кои имаат моќно позитивно дејство за телото...
митови за исхрана, исхрана, здрава храна

Митови за исхраната кои се покажаа како неточни изминатава декада

Изминатава декада беа срушени многу од митовите поврзани со исхраната и диетите кои долго време се сметаа за точни. Еве ги најзначајните: 1) Јадењето масти...