Една лажичка мед за подолг живот

Поради антибиотските својства, како и фактот дека е богат со антиоксиданси, медот е идеален за подобрување на имунитетот. Едно истражување покажа дека редовната консумација...

Храна што помага за слабеење во текот на летото

Во текот на летото има сезонски зеленчук и овошје кои се идеална здрава замена за брзите и нездрави оброци коишто обично набрзина ги јадеме...

Никогаш не комбинирајте домат и краставица – еве зошто!

Спојот од краставици и домати во еден оброк доведува до уништување на витаминот Ц, па нутриционистите препорачуваат секогаш да ги јадете одвоено. Според нутриционистот Тања...

Вкусниот леб не секогаш е здрав леб – еве што треба...

Многумина сакаат да јадат леб и во маркетите може да најдете многу видови од овој производ, но не сите се добри за вашето здравје. Ако...

Ананас – тропско овошје кое го зајакнува имунитетот

Ананасот е најпопуларното тропско овошје кое е вкусно и има многу хранливи материи. Богат е со минерали како што се железо и манган и...

Зошто горчливото е најздраво?

Во секојдневното готвење користиме различни намирници кои зготвените јадења даваат различни, интересни вкусови. Користиме разни зачини и тревки, но можеби еден од вкусовите кои...

Јадете пилешко секој ден? Престанете веднаш!

Иако е познато како здрав избор на месо поради малата содржина на маснотии, тоа не значи дека треба да го јадете секој ден. Пилешкото...

Нутриционист открива што е најдобро да се јаде во горештините

Јадењата што не се готват се особено популарни за време на летните горештини. Кога температурата е висока, обично имаме намален апетит, а нутриционистите тврдат...

Што лекува морковот и како го обновува организмот?

Морковот е крцкав, вкусен и многу хранливо. Морковот е особено добар извор на бета каротен, влакна, витамин К1, калиум и антиоксиданти. Исто така, има...

4 намирници за порамен стомак

Дали ви се чини дека и покрај редуцираната исхрана наслагите на стомакот не се намалуваат? Тоа пред се зависи од видот на калориите кои...