Никогаш не комбинирајте домат и краставица – еве зошто!

Спојот од краставици и домати во еден оброк доведува до уништување на витаминот Ц, па нутриционистите препорачуваат секогаш да ги јадете одвоено. Според нутриционистот Тања...

Експлодира цената на ѓумбирот: 5 причини зошто треба ВЕДНАШ да се...

Ѓумбирот се смета за еден од најздравите зачини на планетата. Исполнет е со хранливи и биоактивни компоненти кои имаат моќно позитивно дејство за телото...

Кајсиите се повеќе од овошје – ги штитат очите, ја негуваат...

Кајсиите помагаат за зачувување на здраво варење и за здравје на очите, спречуваат ризик од срцеви заболувања и згора на сè, ќе дадат голем придонес...
веган, веганска храна, вегетаријанска храна

Веганка ги пријавила пријателите во полиција оти ѝ дале да јаде...

24- годишна девојка, која е веганка веќе 10 години, а месо не јаде од својата трета година, ги пријавила пријателите во полиција откако открила...

Храна што помага за слабеење во текот на летото

Во текот на летото има сезонски зеленчук и овошје кои се идеална здрава замена за брзите и нездрави оброци коишто обично набрзина ги јадеме...

На што треба да внимавате ако нарачувате храна во време на...

Досегашните истражувања покажаа дека корона вирусот не може да се пренесе преку храна, туку примарен ризик е контактот со друго лице. Па, дали и колку...

Проверена диета: Сакате да загубите 3 килограми за 7 дена?

Сакате брзо и едноставно да го изгубите вишокот килограми? Мора да почнете да го јадете овој зеленчук! Ако сакате да ослабите и да ја доведете...

Многу вкусен и евтин чоколаден колач

Еве го рецептот за сите заинтересирани што сакаат да си го направат, нема да зажалат. Превкусен е, евтин, брз, чоколаден… ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши јогурт 1 ½...

Пет главни корисни дејства на медот, па дури и кај триглицеридите

Медот е слатка вискозна супстанца која е продуцирана од пчелите. Тие го ,,собираат” медот од цветниот нектар (растителен секрет богат со шеќери) и го...

Јаболката мора да се мијат пред да ги јадете, еве како...

Веројатно сте запознати со тврдењето на многумина дека јаболките всушност не треба да се мијат пред да се консумираат, туку дека можете само благо...