Пет намирници да го исчистите организмот од маснотии и да го...

Сите за празниците знаеме да претераме малку. Си дозволуваме повеќе уживање во храната, што подразбираат повеќе калории, маснотии... Но, уживањето потоа може да доведе до...

На што треба да внимавате ако нарачувате храна во време на...

Досегашните истражувања покажаа дека корона вирусот не може да се пренесе преку храна, туку примарен ризик е контактот со друго лице. Па, дали и колку...

Експлодира цената на ѓумбирот: 5 причини зошто треба ВЕДНАШ да се...

Ѓумбирот се смета за еден од најздравите зачини на планетата. Исполнет е со хранливи и биоактивни компоненти кои имаат моќно позитивно дејство за телото...
митови за исхрана, исхрана, здрава храна

Митови за исхраната кои се покажаа како неточни изминатава декада

Изминатава декада беа срушени многу од митовите поврзани со исхраната и диетите кои долго време се сметаа за точни. Еве ги најзначајните: 1) Јадењето масти...

Пет главни корисни дејства на медот, па дури и кај триглицеридите

Медот е слатка вискозна супстанца која е продуцирана од пчелите. Тие го ,,собираат” медот од цветниот нектар (растителен секрет богат со шеќери) и го...
Храна

Овие намирници ни ја ”крадат” енергијата, а ги користиме секојдневно…

На првото место се наоѓаат преработените производи и индустриски подготвените пијалаци. Постојат намирници кои што нè полнат со енергија, но исто така и храна која...

Како да ги исфрлите отровите од телото за 24 часа?

Ако постојано сте уморни, слабокрвни, подуени и имате проблем со циркулацијата не треба да чекате сето тоа само од себе да се среди туку...

Многу вкусен и евтин чоколаден колач

Еве го рецептот за сите заинтересирани што сакаат да си го направат, нема да зажалат. Превкусен е, евтин, брз, чоколаден… ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши јогурт 1 ½...

Пирамида на здрава вегетаријанска исхрана

Планирање на вегетаријанска исхрана Здравата вегетаријанска исхрана не значи едноставно исфрлање на месото од исхраната. Потребни се повеќе чекори за да се обезбеди задовoлување на...

Јадете пилешко секој ден? Престанете веднаш!

Иако е познато како здрав избор на месо поради малата содржина на маснотии, тоа не значи дека треба да го јадете секој ден. Пилешкото...