Јаболката мора да се мијат пред да ги јадете, еве како...

Веројатно сте запознати со тврдењето на многумина дека јаболките всушност не треба да се мијат пред да се консумираат, туку дека можете само благо...

Проверена диета: Сакате да загубите 3 килограми за 7 дена?

Сакате брзо и едноставно да го изгубите вишокот килограми? Мора да почнете да го јадете овој зеленчук! Ако сакате да ослабите и да ја доведете...

Грашокот е чудесен – штити од холестерол и од рак

Потценетиот грашок е полн со хранливи материи, вклучувајќи фитохемикалии, кои се одлични во борбата против ракот, го намалуваат холестеролот, а имаат и пребиотички ефект. Овие мали, вкусни...

Кајсиите се повеќе од овошје – ги штитат очите, ја негуваат...

Кајсиите помагаат за зачувување на здраво варење и за здравје на очите, спречуваат ризик од срцеви заболувања и згора на сè, ќе дадат голем придонес...

Едно јајце на ден спречува формирање на тромб и намалува ризик...

Едно јајце на ден може да ви го промени животот, спречува формирање на тромб и ризик од срцев yдap Студија вклучена во речиси половина милион...
Храна

Чувствувајте се пријатно во сопствената кожа – суперхрана за секоја жена

Сигурно знаете дека вашите прехранбени навики влијаат на тоа како се чувствувате, но придонесуваат на должината на животниот век на човекот. Оваа суперхрана ќе направи...

Свежи домати и краставици во месец јануари – од пазар се...

Свежи домати и краставици на масата во месец јануари и не е баш карактеристично, но сепак е возможно. Но, знаеме ли што купуваме и...
бета глуканите

Научниците открија кој додаток во исхраната може да ве одбрани од...

Додека не се вакцинира доволен број луѓе со вакцините против корона вирусот и додека не се создаде колективен имунитет постојат низа продукти кои можеме...
витамин Д

Доколку ви недостига витамин Д,јадете ги овие намирници

Недостигот на витамин Д е честа појава, а повеќе е распространета кај возрасните лица и лицата со други здравствени состојби. Експертите не знаат со...
храна пред спиење

Храна што го разорува желудникот: Никако немојте да ги јадете овие...

Првото правило кон кое би требало да се придржуваме кога ќе огладнеме доцна навечер е да не јадеме премногу. Во вечерните часови организмот бара полесна...