Храна

Овие намирници ни ја ”крадат” енергијата, а ги користиме секојдневно…

На првото место се наоѓаат преработените производи и индустриски подготвените пијалаци. Постојат намирници кои што нè полнат со енергија, но исто така и храна која...

Зошто треба да практикуваме бавно јадење?

Здравствени совети и препораки за бавно јадење од Клиника Жан Митрев. Многу луѓе јадаат многу брзо, без да се фокусираат на храната која ја консумираат....

Пет главни корисни дејства на медот, па дури и кај триглицеридите

Медот е слатка вискозна супстанца која е продуцирана од пчелите. Тие го ,,собираат” медот од цветниот нектар (растителен секрет богат со шеќери) и го...

На што треба да внимавате ако нарачувате храна во време на...

Досегашните истражувања покажаа дека корона вирусот не може да се пренесе преку храна, туку примарен ризик е контактот со друго лице. Па, дали и колку...

Експлодира цената на ѓумбирот: 5 причини зошто треба ВЕДНАШ да се...

Ѓумбирот се смета за еден од најздравите зачини на планетата. Исполнет е со хранливи и биоактивни компоненти кои имаат моќно позитивно дејство за телото...
митови за исхрана, исхрана, здрава храна

Митови за исхраната кои се покажаа како неточни изминатава декада

Изминатава декада беа срушени многу од митовите поврзани со исхраната и диетите кои долго време се сметаа за точни. Еве ги најзначајните: 1) Јадењето масти...

Најопасната намирница која често е на намаление – постојано ја јадеме,...

Ова е намирницата која често во маркетите може да ја видиме на намаление, а ретко кој би ви кажал дека е штетна за човековиот...
Хенри Г. Билер

Доктор визионер ги лекува болните со храна: Неговиот рецепт за лековитата...

Храната е најдобриот лек! Д-р Хенри Билер е американски визионер, доктор и автор на книгата “Храната е најдобриот лек” во кој тој наведува методи за...

Пет намирници да го исчистите организмот од маснотии и да го...

Сите за празниците знаеме да претераме малку. Си дозволуваме повеќе уживање во храната, што подразбираат повеќе калории, маснотии... Но, уживањето потоа може да доведе до...

Ловоровиот лист е лек – имајте го во вашето мени

Од оваа инфузија веќе нема да ви шкрипат колената и другите зглобови, ќе ги исфрлите кристалите и солите кои се таложат, токсините и непотребните...