Мала фарма со големи пораки за природата, храната и здравиот начин...

Веќе 4 години, во населбата Ѓорче Петров постои приказната за „Наша фарма“, која првично започнала како потреба за здрава храна на семејството Василевски. Основна...

Јодот и неговата улога во развојот на децата

Автор: Цветанка Петрова, инженер-технолог и нутриционист Јодот е минерал кој се наоѓа во природата во траги. Тој микроелемент е важен за нормално извршување на повеќе...

Ако не сакаме дебели деца, барем еден оброк би требало да...

Со нутриционистката Марија Лазиќ зборуваме за проблемот на дебелеењето кај децата и за тоа што треба да се прави за да се намали оваа...

Како да ги исфрлите отровите од телото за 24 часа?

Ако постојано сте уморни, слабокрвни, подуени и имате проблем со циркулацијата не треба да чекате сето тоа само од себе да се среди туку...

Многу вкусен и евтин чоколаден колач

Еве го рецептот за сите заинтересирани што сакаат да си го направат, нема да зажалат. Превкусен е, евтин, брз, чоколаден… ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 чаши јогурт 1 ½...
веган, веганска храна, вегетаријанска храна

Веганка ги пријавила пријателите во полиција оти ѝ дале да јаде...

24- годишна девојка, која е веганка веќе 10 години, а месо не јаде од својата трета година, ги пријавила пријателите во полиција откако открила...

Колку е здрав ајварот и што содржи?

Сезоната на зимници е во полн ек. Воздухот мириса на печени пиперки, што и дава посебна атмосфера на раната есен и потсетува на топлината...

Храна која го забрзува метаболизмот

Имањето брз метаболизам обично се поврзува со слабеењето, но тој е поврзан со полно здравствени придобивки како што се намалениот ризик од дијабетес или...

9 грешки на родителите во исхраната на децата

Исхраната е од исклучително значење за правилниот развој на децата, особено во првите години од нивниот живот, кога се стекнуваат и основните навики. Но,...

Јадењето повеќе овошје и зеленчук го подобрува менталното здравје

Добро е познато дека јадењето овошје и зеленчук е добро за вашето физичко здравје, но едно ново истражување покажа дека таквата исхрана може да...