Помалку месо, повеќе овошје и зеленчук за долг живот

Промената на вашата исхрана може да ви го продолжи животот до 13 години, според неодамна објавеното истражување, особено ако започнете кога сте млади, покажува...

Велешанец ни покажува како може да се живее во хармонија со...

Велешанецот Димче Ацков пред неколку години го изгради единственото екосело во Македонија во близина на реката Тополка во Велес, каде што живее во хармонија...

Бојкот на девојче со пречки во развојот ја потресе Македонија

Ученичката Ембла Адеми, која е родена со Даунов синдром, ја продолжи учебната година во училиштето Башкими во Гостивар, откако се соочи со бојкот во...
дј мац

Dj Mats: Уште од мали ги “учите” на погpeшни вредности, им...

DJ Mats ги запали социјалните мрежи со статус, по повод несреќната смрт на младата девојка од Радовиш: „Уште од мали ги “учите” на погpeшни вредности...

На семејството Тошевски од Велешко му треба наша помош

Во две соби на куќарка стара два и повеќе века, чија една соба ја потпираат со дрвени столбови додека покривот со стари најлони, во...
реакција татко

„Секоја жена заслужува ваква реакција“: Моментот кога маж дознава дека ќе...

Соопштувањето на вест за бременост секогаш резултира со незаборавни реакции. Маж вика од радост кога неговата сопруга преку грепка ќе му соопшти дека очекуваат дете. „СЕКОЈА...
татко ќерки

Преслатко: Татко со букет рози ги кани трите ќеркички на состанок...

Грижлив татко ги израдува своите три ќеркички со тоа што им приреди изненадување на Св. Валентин. Со букет црвени рози тој се појави на...
филтер

Жени споделуваат како навистина им изгледа кожата без филтри за да...

Козметичките реклами и социјалните мрежи наметнуваат нереални стандарди за убавина кои им ја намалуваат самодовербата на „нормалните“ жени. За подобар ефект, бројни брендови и...

Соништата се остваруваат: Девојка со Даунов синдром го освојува модниот свет

Инспиративните приказни нè мотивираат да се стремиме да си ги оствариме нашите соништа. Една од тие животни стории ѝ припаѓа на Маријан Авиља од...
мајка дете чисти

4 работи за кои мајките треба да знаат дека се повалкани...

Истражување открило дека во едно детско седиште се наоѓаат 100 бактерии и габи, вклучувајќи и еперихија коли и салмонела, кои може да предизвикаат различни...