Медицината „оди напред“ во светот, а во Македонија листата на лекови...

Додека медицината „оди напред“ и во светот старите лекови се заменуваат со нови и поиновативни, во Македонија листата на лекови на државна сметка не...

Ја роди на 66, денес има 83, а ќерката 16 години:...

Родена на 31 мај 1938 година, Адријана Илеско имаше 66 години во 2005 година и стана мајка за прв пат. Таа влезе во Гинисовата...

На 5,6 и 7 септември без упати и рецепти

На 5,6 и 7 септември нема да има издавање упати и припишување рецепти. Матичните лекари со протест на работните места ќе го искажат револтот...

Протече извештајот од Штипската болница за смртта на 25-годишното момче од...

25-годишниот Јован Димовски од Берово, кој наводно поради сепса предизвикана од забот кој го лекувал во Штипската болница прерано го напушти овој свет, првпат...

Двојно повеќе луѓе починаа со Ковид во Велика Британија ова лето...

Двојно повеќе смртни случаи поврзани со Ковид се случија ова лето во споредба со минатото лето, според анализата на новите податоци - иако стапките...

Сали: Не си одам од министерската функција

Актуелниот министер за здравство Беким Сали не се повлекува од министерската позиција, ниту пак доаѓа некој нов кадар од СДСМ, потврди тој во изјава...

Познато од што најмногу боледувале граѓаните минатиот месец

Во текот на претходниот месец во земјава се пријавени вкупно 607 заболени лица од акутни заразни заболувања, без КОВИД-19, грип, туберкулоза, СИДА, АФП и...

Д-р. Несторовиќ: Kога и антипиретикот не помага, тогаш почнуваме со алтернативни...

Од народните методи најбројни се оние кои се однесуваат на симнување на температурата. Ги има безброј,  од оцет, обвивки со ракија, обвивки со кромид...

Ивермектин и флувоксамин неуспешни во лекувањето на KОВИД-19

Според новите резултати од клиничкото испитување, два лека кои се промовираат како потенцијална терапија за КОВИД-19, ивермектин и флувоксамин, се чини дека не го...

Обдукцијата покажа: се знае точната причина за смртта на Ен Хеш

Точната причина за смртта на актерката Ен Хеш била утврдена со обдукцијата. Судскиот лекар од Лос Анџелес потврди дека актерката Ен Хаш починала од вдишување...