Во Струга хоспитализиран маж со Ковид-19 кој бил на патување во...

Во Струга е хоспитализиран маж со Ковид-19 кој бил на патување во Занзибар, Африка. Директорот на струшката болнциа за нефрологија за ТВ24 потврди дека од...
gak

Родилка и бебе починаа при раѓање во ГАК

Родилка и бебе починаа при раѓање во ГАК На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје вечерва животот го загуби родилка, откако претходно починало и...

Доколку патите од висок крвен притисок, тироидна жлезда или некоја друга...

Великанот на хрватската медицина д-р Андрија Штампар, еден од основачите на Светската здравствена организација, даде веројатно една од најзначајните дефиниции за општото здравје, што...
Фајзер хакерски напад

„Фајзер“ И „Бионтек“ потврдија дека во хакерски напад се украдени податоци...

„Фајзер“ и „Бионтек“ потврдија дека имало незаконски пристап до документите кои се однесуваат на развојот на нивната вакцина против ковид-19. Целта на хакерскиот напад...

Познато од што најмногу боледувале граѓаните минатиот месец

Во текот на претходниот месец во земјава се пријавени вкупно 607 заболени лица од акутни заразни заболувања, без КОВИД-19, грип, туберкулоза, СИДА, АФП и...

[Видео] Препораки од Д-р Жан Митрев, како против коронавирусот !?

Изјава на Д-р Жан Митрев - Препораки како против коронавирусот! https://www.youtube.com/watch?v=mCszqSmC9io
вакцина астразенека

Мистеријата на смртта на грчкиот студент во Бугарија: Почина неколку дена...

23-годишен грчки студент по медицина во Бугарија почина неколку дена откако ја прими вакцината АстраЗенека. Тој беше вакциниран на 22 февруари и десет дена...

И децата не се имуни на КОВИД-19

Кои се првите симптоми на КОВИД-19? Новата инфекција од Корона вирусот може да предизвика, меѓу другото, покачена температура, кашлица и болки во мускулите. Овие...

ОВА ТЕЛО НЕ ДОАЃА САМО ПО СЕБЕ: Ирина вежба секој ден...

Во манекенските кругови важи за расна убавица со оглед на тоа што ги зачувала природните облини на своето тело. Гледајќи ја, изгледа толку едноставно...
разлика pcr серолошки

Што е разликата помеѓу серолошки и PCR тест?

Серолошки тестови детектираат присуство на антитела т.е. одредени класи на имуниглобулини ИгГ, ИгМ и ИгА во крвта (серум) на пациентот, кои се јавуваат како...