Намален бројот на новозаболени од КОВИД-19 во земјава, досега вакцинирани 875.431...

Во последните две недели регистрирано е намалување на инциденцата на Ковид-19 во 22 градови во земјава, објави Лидер Најголемо намалување е забележано во Македонски...

Германските адвокати бараат повисоко дозволено ограничување на употребата на канабис за...

Во дискусијата за декриминализацијата на канабисот во Германија, експертите повикуваат на зголемување на законската граница на потрошувачка на канабис за возачите, пишува dpa. Сегашната...

Автомобилот со кожен волан и 6 звучници бил купен за...

Службениот автомобил што бил купен со државни пари во екот на битката против коронавирусот, вест која вчера предизвика револт кај граѓаните, бил набавен за...

28.500 пациенти со Ковид-19 во Грција го примиле антивирусниот...

Најмалку 28.500 пациенти со Ковид-19 во Грција примиле домашна терапија со антивирусниот лек „Паксловид“ од крајот на март до сега, објави грчкиот весник „Катимерини“,...

Во регионот беснее стомачен вирус

Стомачни проблеми, дијареа и повраќање се најчестите проблеми за време на летотo. Иако секогаш постои сомнеж за стомачен вирус кој е присутен во овој...

Данскиот режисер Ларс Фон Трир има Паркинсонова болест

Данскиот режисер Ларс фон Трир има Паркинсонова болест, објави неговата продукциска куќа Зентропа. 66-годишниот режисер се лекува и ќе може да го заврши својот...

ОВА ТЕЛО НЕ ДОАЃА САМО ПО СЕБЕ: Ирина вежба секој ден...

Во манекенските кругови важи за расна убавица со оглед на тоа што ги зачувала природните облини на своето тело. Гледајќи ја, изгледа толку едноставно...

Доколку патите од висок крвен притисок, тироидна жлезда или некоја друга...

Великанот на хрватската медицина д-р Андрија Штампар, еден од основачите на Светската здравствена организација, даде веројатно една од најзначајните дефиниции за општото здравје, што...

Храбратa Маја од „Луј“ ги натера и другите ученици да прозборат...

Маја Блажевска, ученичка која завршила во средното музичко училиште „Илија Николовски – Луј“ во Скопје, и која одлучи да го сподели своето, како што...

Што ни открива ЦРП: Доктор Перишиќ објаснува како да знаете дали...

Крвната слика е показател за различни промени во телото, еве на кои промени треба да обрнете внимание Анализата на крвта и крвната слика се прават...