Д-Р НЕСТОРОВИЌ: Ако го пиете овој витамин, комарците и другите инсекти...

Постојат едноставни, природни начини за одвраќање на комарците, како што е користењето на витамините од Б комплексот, особено витаминот Б1 кој има мирис кој...

САД прогласуваат национална вонредна состојба

Министерот Бечера објави дека има 6.600 случаи на мајмунски сипаници во САД, и 1,1 милион вакцини. Министерството за здравство на САД ги прогласи мајмунските сипаница...

Најнова КОВИД статистика:починаа шест лица, нови 844 позитивни случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.890 тестови, а регистрирани се нови 844...

Ова се симптоми на топлотен удар – едно е клучно

Во деновите кога температурите на воздухот значително надминуваат 35 степени, ризикот од топлотен удар е многу поголем. Еве како се јавува, кои се нејзините...

Февруари – месец за запознавање на јавноста со ретки болести –...

Во текот на месецот февруари, здружението „Живот со предизвици“ ја запознава јавноста со ретките болести со кои се соочуваат граѓаните на Македонија. Од 2008...

Половина од заболените ја имале „стелт омикрон“ варијантата на вирусот

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во својот неделен извештај кој се однесува за период од 14 до 20 февруари 2022 година, информираше дека над...

Болен старец спасен со хеликоптер од завеаниот Галичник

78-годишниот Павле Луканоски бил спасен од Галичник со полициска хеликоптерска интервенција и со помош на алпинистите на полициската единица Тигар. Претходниот обид човекот да...
вакцина астразенека

Мистеријата на смртта на грчкиот студент во Бугарија: Почина неколку дена...

23-годишен грчки студент по медицина во Бугарија почина неколку дена откако ја прими вакцината АстраЗенека. Тој беше вакциниран на 22 февруари и десет дена...

Во Струга хоспитализиран маж со Ковид-19 кој бил на патување во...

Во Струга е хоспитализиран маж со Ковид-19 кој бил на патување во Занзибар, Африка. Директорот на струшката болнциа за нефрологија за ТВ24 потврди дека од...

Кога почнаа коските да ми пукаат од гушкање барав да ми...

„Во 2015 се охрабрив и конечно да станам мајка. Денес Хана има 4 години и среќна сум што успеав да имам семејство“, раскажува за...