Филипче: Руските вакцини можно е да пристигнат викендов: Сложените процедури, одлуките и дозволите на партнерите го забавија процесот

Прочитај за: < 1 минута

Министерот за здравство, Венко Филипче посочи дека имунизацијата на населението сигурно ќе биде во текот на овој месец, ако се водиме според најавите и на производителите со кои сме во директни преговори, но и според најавите од Ковакс механизмот.

Во синоќешната емисија „И што сега“ на МРТВ, тој истакна дека вакцините од Русија, Спутник V, можно е да се случи да пристигнат во земјава уште во текот на викендов. Уверуваше дека не постојат никакви пропусти во административните процедури од македонска страна, напротив, како што рече, набваката на вакцини во цел свет оди тешко, околу 120 земји воопшто не почнале вакцинација, во светски рамки постојано се менуваат плановите за достава на вакцини.

Повеќе >> Фактор

SHARE