Ѓоковиќ се храни со цветови за здраво тело

Прочитај за: 2 минути

Ѓоковиќ препорачува салати со цветови за јадење.

Многу е важно да се има предвид фактот дека не сите цвеќиња се јадат. Напротив, некои цвеќиња се многу отровни.

Салатите со цвеќе за јадење станаа вистински тренд, а првиот рекет во светот, Новак Ѓоковиќ, кој се грижи за здрава исхрана и не јаде месо, сака да јаде цвеќиња што се јадливи.

Цветовите може да се додадат во разни јадења или да се мешаат со салати (свежи, суви), но може да бидат и дел од рецепти за колачи, сосови, сирупи, чаеви и пијалоци со вкус.

Пицата, на пример, може да биде украсена со детелина, јоргован или љубичица. Љубичицата може да се користи и за украсување торти или пудинзи. Секако, тука е и шафранот, кој се смета за еден од најдобрите украси и зачини.

Цветовите од тиквички се ценети и при готвењето. Најдобро е да ги користите веднаш по берењето, свежи. Треба да се користат во рок од неколку часа по бербата. Наполнете ги со сирење, сланина, зачини и пржете кратко. Може да се направи со кисела павлака и тестенини, но и да се јаде свеж со домати и моцарела.

Многу е важно да се има предвид фактот дека не сите цвеќиња се јадат. Напротив, некои цвеќиња се многу отровни. Такви се нарцис, олеандер, пустикара, рододендрон, крин на долината, вистерија. Многу е важно добро да се распрашате за растението што се служи на чинијата. Исто така е важно фабриката да не е третирана со пестициди и други хемикалии.

Постојат два вида на цвеќиња за јадење: декоративни и лековити. Лековитите можат да бидат малку невкусни, особено стеблата и лисјата. И интересно е да се истакне дека, да речеме, борец се вели дека ни помага да заборавиме на проблемите, а невен носи среќа.

Познато е дека цвеќето позитивно влијае на расположението и општата емоционална состојба на една личност. Алтернативните лекари сведочат за бројните здравствени придобивки на цвеќето. Цветот од роза помага во работата на црниот дроб и цревата. Камилицата го ублажува стресот и го зајакнува имунитетот. Бегонија ги елиминира токсините и го чисти црниот дроб. Хризантемите лекуваат грип и настинка. Валеријаната ја смирува и ја ублажува несоницата. Божур е познат по своите антисептички и антифунгални својства и се користи во хомеопатската и конвенционалната медицина за побрзо заздравување на раните.

Невен ја ублажува болката во менструацијата. Крес, кој има антивирусно и антибактериско својство, лекува настинки, респираторни инфекции и болести на уринарниот тракт. Цветовите од слива се користат за лекување на кашлица, белодробни заболувања и дијареја.

Цветовите се собираат рано наутро или навечер, кога содржината на вода е голема. Треба да изберете цвеќиња штотуку отворени и да изгледаат живи и здрави. Избегнувајте цвеќиња кои изгледаат болни или ги јаделе бубачки. Обично се јадат само ливчињата, со исклучок на шафранот, чиј толчник се користи како зачин.

Бидејќи цветовите обично се полни со полен, некои луѓе можат да имаат алергиска реакција, па затоа се препорачува да се отстранат прашките и пестиците. Постои цел список на најчести цвеќиња, кои покрај вазната, може да се најдат и на чинија. Тоа се лале за јадење, хризантема, јаболко, лимон, портокал, праска, круша, глуварче, гарденија, хибискус, бел слез, јасмин, лаванда.