Вчера ја врза косата и тргна да се бори, денес ја убија: Имаше само 20 години и штотуку стана новиот симбол на женската револуција

Прочитај за: 2 минути

Сите се прашуваат која е девојката која беше убиена во Иран за време на протестите, која преку ноќ стана нов симбол на женската битка за правото на живот!

Името Хадис Наџафи стана синоним за непоколеблива борба против угнетувањето и дискриминацијата на жените на различни начини. Не се плашела од ништо, а следејќи ги нејзините ставови и верувања, пред само неколку дена го загуби животот на 20 години. Нејзината слика го обиколи целиот свет, а оваа бестрашна млада дама стана пример за многу припаднички на понежниот пол.

Имено, таа ја започна битката со трагичен исход многу симболично – врзување на косата во опавче!

Со овој потег таа го следеше примерот на Махса Амини, исто толку храбра жена, која исто така стана жртва на угнетувачкиот ирански режим! Токму смртта на Амини ја започна женската револуција во Иран.

– Во Иран беше убиена и Хадис Наџафи. Шест куршуми во градите, лицето и вратот. Таа имаше 20 години и излезе да протестира против убиството на Махса Амини. Таа вчера си ја врза косата и храбро ја започна борбата против дискриминацијата, угнетувањето и загрозувањето на жените. А беше убиена денес – стои во објава на Твитер.

Младата Хадис беше убиена од иранските безбедносни сили, од тој момент оваа 20-годишна жена стана нов симбол на трагедијата, излив на тага и пркос на жените во Иран, кои протестираат од 16 септември.

Новинар и застапник за правата на жените, Масих Алинеџад, ја објави веста за смртта на Хадис Наџафи, пишувајќи:

– Вооружените сили ја застрелаа оваа девојка шест пати откако ја врза косата и храбро зачекори на сред протестите во Карај.

Според медиумите, таа се здобила со повреди на стомакот, вратот, срцето и раката. Откако безбедносните сили ја нападнале, била пренесена во болницата Гаем, каде подоцна починала.

– Имаше само 20 години. Нејзиното срце беше скршено за Махсу Амини. Таа рече дека нема да молчи. Ја убиле со шест куршуми – изјавила сестрата на Хадис Алинеџаду.

За жал, ужасите во Иран не завршуваат тука. Само 320 километри подалеку во Рашт, имаше извештаи дека на студент по археологија му бил забранет пристапот до медицински третман откако претрпел напад со нож во затворот Лакан во Сабзе Мејдан, по неговото апсење на протестите.

Семејството на Алирезе Гамгосар откри дека нивниот син за време на телефонски разговор на 25 септември им рекол дека бил прободен со нож во грб откако бил приведен на 21 септември. Неговите блиски нагласија дека моментално се лекува, но дека не ги знаат деталите за нападот, ниту кој го извршил.